1 Litre Yakıtla 2980 kilometre Yol! Ne Türlü mı

1 Litre Yakıtla 2980 kilometre Yol! Ne Türlü mı

Türk Takımların Da Yarıştığı Shell Eco-Marathon’da Rekor Başarı: “1 Litre Yakıtla 2980 kilometre Yol”
Rotterdam sokaklarında gerçekleştirilen 29. Shell Eco-marathon, üç zaman devam eden kıyasıya bir mücadele vermeye ve yepyeni rekorlara oyun alanı/sahne oluyor. Prototip benzinli otomobil kategorisinde Fransa yerine yarışmacı Microjoule-La Joliverie kulübü, bir litre yakıtla 2 bin 980 kilometre yol kat etti. Sakarya Üniversitesi, Yeditepe Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi takımları da yarışı başarıyla bitirerek sıralamalarda koltuk aldılar. Şarkıcı Keremcem de etkinlikte ‘Shell FuelSave Senenin Şoförü’ olmak amaçlı öbür ülkelerin marka elçileriyle yarıştı.
Shell’in, gençleri, geleceğin enerji seçenekleri ile personel araçları geliştirmeye teşvik etmek amaçlı 29’uncusunu tertip ettiği Shell Eco-marathon, Rotterdam sokaklarında üç zaman devam eden merak dolu yarışlarla bitti. Avrupa’nın 24 ülkeden 183 öğrenci kulübü 1 litre petrol ya da 1kWs enerji ile en uzunca mesafeyi kat etmek amaçlı mücadele etti. Talebelerin tasarlayarak ürettiği araçlarla gerçekleştirilen yarışlarda 5 rekor kırıldı.
Şehir konsepti kategorisinde Fransa’dan Polytech Nantes kulübü 1 kWs ile 145.7 kilometre uzaklık kat ederek akü beslemeli cereyan sınıfında yepyeni bir rekora imzasını attı. Almanya Offenburg Uygulamalı Bilimler Üniversitesi’nden Schluchtspecht ekibi ise 1 litre petrol ile 315.4 kilometre yol alarak rekoru üretti. Prototip kategorisinde Fransa’dan SCS Pasquet kulübü akü beslemeli cereyan sınıfında 1 kWs ile 1,224.1 kilometre uzaklık kat ederek rekorları alt üst etti. Prototip benzinli otomobil kategorisinde Microjoule-La Joliverie kulübü ise 1 litre yakıtla 2 bin 980 kilometre yol kat ederek birinci oluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir