2008’den bu yana 2 milyon birey sigarayı bıraktı


2008’den bu yana 2 milyon birey sigarayı bıraktı

TBMM Sıhhat, Aile, Iş ve Toplumsal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, Hayat Sıhhat Teşkilatı’ne (WHO) yönelik her yıl tahmini 4,5 milyon bireyin sigaraya ilişkili hastalıklardan can verdiğini ifade etti.

Tütün ve alkolün, tüm yeryüzünde önlenebilir vefat ve rahatsızlık nedenlerinin en başında geldiğini kaydeden Ünüvar, şunları söyledi:

”Ülkemiz, tütünle maçta tüm dünyanın takdirini kazanmış tek ülkedir. Hayat Sıhhat Teşkilatı resmi web sitesinde, Ülkemiz’nin tütünle maçı ‘başarı hikayesi’ olarak nitelendirilmiştir. WHO Evrensel Direktörü Dr. Margaret Chan, Ülkemiz’nin bu çabalarını alkışladığını ve tüm dünyaya misal teşkil ettiğini ifade etmiştir.
Ülkemizde 15 yıl üstünde nüfusun sigara içme oranı 2006 senesinde yüzde 33.4 iken, bu oran 2012 senesinde yüzde 27,1’e gerilemiştir. 2008 seneye yönelik 2 milyonun üstündeki birey sigarayı bırakmış, kapalı alanlarda sigara dumanına maruziyet yüzde 60 azalmıştır.”

TÜRKİYE MODEL ÜLKE

Bir web sitesinde, ”Sigarada Kenya Modeli” başlığıyla yayımlanan haberde, ”Sokakta sigara içmenin yasaklanabileceği ve bu konuyla alakalı Kenya modelinin uygulanabileceği” istikametinde kendine aitmiş benzeri tek takım ifadelerin kullanıldığını hatırladan Ünüvar, haberin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Ünüvar, ”Yalnızca yeryüzünde çeşitli ülkelerde, çeşitli kaidelerin varlığından bahsedilirken Kenya da misal verilmiştir. Kaldı ki tüm dünyanın haklı tek övgüsüne mazhar olmuş Ülkemiz, tütünle maçta bizzat biribir takım, deneyimi ve kazanımlarıyla model tek ülkedir” diye sohbet etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir