25 şehit; ‘Vallahi talihsiz kaza…’

25 şehit; ‘Vallahi talihsiz kaza…’

TÜRKİYE üst üstüne maneviyat bozukluğu yaşıyor. Pkk teşkilatı sivil canlara kastediyor, askere, polise saldırıyor. CHP’li politikacıları kaçırıp ardından özgür bırakıyor, AK Partili idarecileri, kaymakamları il ve kaza başkanlarını kaçırıyor, özgür bırakmıyor; derken lağvedilen bir mühimmat deposundan sunulan bombalar istiflenirken “kaza” oluyor, 25 askerin ölümüne ne sebeple meydana gelen bir facia yaşanıyor.
Afyonkarahisar’daki patlama sözcüğü duyulur duyulmaz, görevliler meydana çıkıyor, “Bu bir kaza”, “Vallahi kaza” diyerek hadisenin bir pkk eylemi olmadığını izah çabasına girişiyor. “Sadece 4 yara almış var, insanlarımız lütfen uslu olsun”diyen dahi oluyor. Sonrası zaman meydana çıkacak bilgileri gizleme çabası garip ve tabiki acıklı. Ama anlaşılamaz değil. Zira kendisini Kürtlerin tek ve yasal temsilcisi sayan BDP’li vekillerin PKK militanlarıyla sarılıp koklaştığı, her fırsatta “Biz korku duvarını aştık, hey hey de hey hey”yapmalarının sonucunda devletin çoğalış bir de “Türk” korkusu var. Türk tarafını “tutma” çabası.
Kürt silahlı ve politik hareketi, kendisinin kendisinin başarısını da trajedisini de kâra çevirme arayışında. Ama devletin pozisyonu öyle değil. Hükümet, yükselen şehit cenazeleriyle gerilen iklimin bir anda kıvılcımlanacak bir “Türk-Kürt iç savaşına”dönüşmemesini sağlamak zorunda. Bu zorunluluk üzgünüm “sakinleştireyim”derken hali hafife alıyormuş benzeri görünme hatasına düşmeyi getiriyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir