AÇIK YARALANMALAR

AÇIK YARALANMALAR

SIYRIK (Abrezyon): Derinin katı ve pürtüklü bir yüzeye sürtünmesi neticesi meydana gelen yüzeysel yaralanmalardır. Yaralanan kısımdan kan sızabilir. Epeyce ağrılı olabilirler. Sıyrıklar, varsa antiseptikle silinebilir yoksa sabunlu su ile yıkanıp kuru ve temiz tutuldukları müddetçe daha hızlı iyileşirler. Fakat, kirli veya ıslak bir iş yapılacaksa yara kesinlikle kapatılmalıdır.
KESİK (Laserasyon): Keskin ve düzgün yüzeyli nesnasıl ortaya çıkar. Kesilmiş düzgün veya parça parça bir yara oluşur. Kesik şeklindeki yara deri altındaki dokuya, kasa, sinire ve kan damarlarına civarı derinleşebilir.
Kesik yaranın kenarları antiseptikle silinir ve yara ağzı ucuca getirildikten daha sonra üzeri steril gazlı bezle kapatılarak, yara almış hastaneye götürülür.
YIRTIK; KISMİ KOPUK (Avülsiyon): Derinin bir parçası ya tamamıyla kopmuştur veya minik bir bölümü ile ilişkili kalmıştır. Çoğunlukla çok kanarlar. Bu tip yaralanmalarda kısmen veya tam kopmuş meydana gelen deri (flap), yaranın üst kısmına, normal mahaline yerleştirilmeli, daha daha sonra üzeri steril pansumanla kapatılmalıdır. Yara Almış anında hastaneye götürülmelidir.
DELİNME: Bıçak benzeri kesici-delici aletler veya mermi benzeri nesnelerle ortaya çıkar. Yara girişi minik olduğundan, dışa kanama çoğunlukla mühim değildir. Fakat derindeki dokulara mühim kayıp verebilirler. Şayet bu yaralanma göğüs veya karında ise öldürücü olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir