Acil servis doktorlarına “bonzai” eğitimi

Acil servis doktorlarına “bonzai” eğitimi

Sağlık Bakanlığının tertip ettiği eğitim toplantılarında hekimlere bu çeşit uyuşturucuları kullanan hastalar dair haber verici Ülkemiz Ivedi Tıp Derneği Başkanı ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Ivedi Tıp Ana Bilim Dalı öğretim azasi Profesyonel. Dr. Yıldıray Çete, ANADOLU AJANSI muhabirine izahlarda bulundu.

Acillerdeki hekimlerin eğitilmesindeki ana hedefin, bonzai ve aynı uyuşturucu maddeleri kullanan ve bu sebeple acillere başvuranların önce değerlendirmesinin gerçek inşa edilmesi meydana geldiğini belirten Çete, bu bireylerin şuurunun açık olması şeklinde uyuşturucu kullandığını saklamadığını, bu vaziyette teşhis problemi var olmadığını söyledi.

Hastanın bunu gizlemesi ya da şuurunun kapalı olması şeklinde ise doktorun uyuşturucu kullanımının farkına varması gerektiğini belirten Çete, muayenehane bulgularla alakalı şu verileri aktardı:

“Bu kişilerden bazıları agresif tavırlar sergilediği benzeri, nihai derece uslu tutum gösterenler de olabiliyor. Kan basıncı yüksek seyredenler de var, düşenler de. Bazılarının da solunumu baskılanıyor. Başka Bir Deyişle çok çeşitli belirtileri var. Televizyonlarda gösterilen vakalardan yola çıkarak yalnızca çevreye saldıran, kendisine kayıp verici kişiler olmadıklarını bilmek gerekmektedir. Bu sebeple hekimlerin bu belirtileri bilmesi ve ona yönelik meydana çıkan bu belirti ve bulguların ortadan kaldırılmasına karşı iyileştirme seyretmesi kocaman ehemmiyet taşıyor. Zira bu hastalar amaçlı onay edilen standart tek iyileştirme yolu yok.”

Profesyonel. Dr. Çete, bu kişilerde zehirlenme olayları amaçlı tatbik edilen rehabilitasyonun uygulanamayacağını ifade ederek, belirtilerin giderilmesine karşı iyileştirme esnasında verilen ilaçların kullanılan uyuşturucuyla etkileşime girmesi neticesi onay görmeyen vaziyetin meydana çıkmaması amaçlı de temkinli olunması gerektiğini ifade etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir