Ağaç kesilecek mi, kesilmeyecek mi? Tam Olarak bir yanıt verin

Ağaç kesilecek mi, kesilmeyecek mi? Tam Olarak bir yanıt verin

Muğla’nın Dalyan beldesindeki populer İztuzu Plajı’nda, Deniz Kaplumbağaları Denetim ve Kurtarma Tedavi Merkezi (DEKAMER) aracılığıyla ‘Caretta Hastanesi’ inşa edilmesi planlanıyor.Çevreciler “Ağaç kesilecek” diye karşı çıkıyor.Ben de 13 Ekim’de şunları yazdım:
“Deniz kaplumbağalarını kurtarmak amaçlı sağlık kurumu kurarken, yabancı canlıları yok etmek ne kocaman çelişkidir.”Orman Bakanlığı izah gönderdi:”İzin alanı, bozuk kızılçam ile ihtiyar kızılçam ağaçlarından meydana gelen orman formundadır. İzin kapsamında yapılacak kesinlikle projeye yönelik en az sayıda ağaç kesilmesi öngörülmektedir.”Ben de dedim ki:
“Bozuk, ihtiyar.. Ama orman.. Bozuksa düzeltin, yaşlıysa sahaya yepyeni fidanlar dikerek gençleştirin.. Neticede az ya da çok; ağaç kesilecek. Sokak yakınken gelin, yabancı bir alan bulun..”Bu defa DEKAMER Arazi Sorumlusu Çisem Sezgin’den “hatanız var” diye izah geldi. Şu Şekilde diyor:

“O bina yapılırken hiç ağaç kesilmeyecek, orada bu bina amaçlı yeteri kadar açık alan var. Binanın tasarısı esasen ağaç kesilmemesine yönelik inşa edildi. Bununla Birlikte DEKAMER orada olduğundan beri çevrenine yepyeni ağaçlar da dikti.Bu binanın inşa edilmesi amaçlı Dalyan’da bilgilendirme de inşa edildi. Ne var ki binanın gerekliliğini orada kimse dinlemek istemedi. İnsanlar, kulaktan dolma haber kirliliğiyle toplantıya geldi ve sordukları suallerin Yakup Hoca (Profesyonel Dr. Yakup Kaska-Pamukkale Üniversitesi DEKAMER Müdürü) aracılığıyla cevaplanmasına dahi vesile vermediler. Karşısında oturanlar onu dinlemek amaçlı gelmemişlerdi.Biz biyoloğuz ve elbette ki canlılara kayıp sunmak istemiyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir