Aile hekimlerinin takibindeler

Aile hekimlerinin takibindeler

Birçok ülkede görülen ve Türkiye’de de bir bireyin ölümüne ne sebeple meydana gelen MERS-CoV ile ilgili nihai vaziyet ile ilgili haber verici Özkan, Sıhhat Bakanlığınca virüsün çeşitli ülkelerde görülme sıklığının incelediğini ve tedbirlerin belirlenerek uygulamaya konulduğunu ifade etti.

Özkan, bugüne civarı yapılmış olan Bilim Heyeti toplantılarında; hastalıkla ilgili teşhis ve iyileştirme kılavuzu hazırlandığını, sıhhat çalışanlarının hastaya müdahale öncesinde alacağı şahsi savunma tedbirlerinin belirlendiğini, hasta takip odasının nitelikleri ile sağlık kurumu ortam ve çevre temizliğinin ne türlü yapılacağının saptandığını bildirdi.

164 MERS-CO V AÇISINDAN ŞÜPHELİ OLAY ÇALIŞILDI

Özellikle virüsün etkili olarak görüldüğü Suudi Arabistan ve etrafından gelenlerin yakın takibe alındığına dikkati çeken Özkan, bu kapsamda 2014 senesinde hacca giden bireylerin ad ve gidiş-dönüş tarihlerinin Diyanet İşleri Başkanlığından ve TURSAB’dan edinildiğini ifade etti.

Özkan, şu şekilde aynı ritimde devam etti:

“Bu kişiler, dönüş tarihlerinden bu yana takiplerinin sağlanması amaçlı aile hekimlerinin sistemlerine ilave etti. Bu yıl umre ve hac ziyaretinde yer alan yurttaşlarımızın dönüşlerinden sonraki 14 zaman süresince aile hekimleri aracılığıyla rahatsızlık istikametinden takipleri gerçekleştirildi. Hacıdan dönen yurttaşlarımızın da aile hekimleri aracılığıyla 14 zaman süresince takipleri yapılıyor.”

Özkan, şu Şu anda haca gidenlerin üçte ikisinin Türkiye’ye döndüğünü belirterek, “Bu kişiler, TC numaralarının kayıtlı meydana geldiği aile hekimleri aracılığıyla, virüsün bulgularına ilişkili olarak bilgilendirildi. 14 zaman içerisinde hastalığa ilişkili olarak bulgularla karşılaşılması şeklinde en yakın sıhhat kuruluşuna müracaat etmeleri gerektiği ile ilgili uyarıldı” diye sohbet etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir