Alkol dostunuz değildir

Alkol dostunuz değildir

Karaman, yaptığı açıklamada, Tütün ve Içki Piyasası Aranjman Kurumu’nun (TAPDK), içkili içki ambalajları üst kısmına konulacak dikkat iletilerini tespit edildiğini anımsattı.

Bundan bu şekilde içkilerin ambalajları üstünde 18 yıl, otomobil tüketimi ve hamilelere ilişkili olarak işaretli uyarılar ile “Alkol dostunuz değildir” yazılı dikkat mesajının koltuk alacağını dile getiren Karaman, uygulamanın kamu sıhhati amaçlı gereken meydana geldiğini vurguladı.

Avrupa’da dikkat önerilerinin çok kapsamlı tek yelpazede ele alındığını kaydeden Karaman, “Alkollü içki ambalajları üstünde sıhhatle ilgili dikkat mesajları konulması zorunluluğuna Yeşilay ve kamu sıhhati uzmanları olarak ‘evet ama yetmez’ diyoruz. Avrupa Içki Siyasetleri Birliği (EUROCARE) bütün ülkelere bu çeşit dikkat mesajları konulmasını uzunca yıllardır öneri ediyor” ifadelerini kullandı.

Karaman, içki kullanımının kanser rizikosu yakınında kuvvet mağduriyetlerini de artırdığına dikkati çekerek, yıl hududu, hamilelerin içki ve otomobil tüketimi üst kısmına uyarıların noksan kaldığını kaydetti.

Yeşilay ve Hayat Sıhhat Örgütü’nce nisan ayı içinde İstanbul’da tertip eden Evrensel Içki Siyasetleri Sempozyumu’na dahil olan Liverpool John Moores Universitesi Kamu Sıhhati Kısım Başkanı Profesör Mark Bellis’in The Guardian’a verdiği mülakatı da dikkat çeken Karaman, izahında Bellis’in “Şu anda toplumda içki konusunda tehlikeler denilince kişilerin aklına üzgünüm kanser rizikosu gelmek bilmiyor. Halbuki bu sıhhat ikazları tüketicileri ek olarak profesyonel olmaya yönlendiriyor. ‘Alkol kuvvet rizikonunu artırır’, ‘Alkol İngiltere’de 15 binden pek ölüme neden vermiştir’, ‘Alkol ağız, dudak ve türünden birçok kanser rizikonunu artırmaktadır’ halinde yepyeni uyarılar da tasarılıyoruz. Bunun yakınında alkolün Avrupa’da 16-24 yıl içinde çocuk adam ölümlerinin yüzde 25’inin nedeni olduğunun ve bayanlar amaçlı meme kanseri rizikosunun artırdığının vurgulanması da alıcı olacaktır” sözlerini anımsattı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir