AMASYA’NIN NEFiS BAKLA BOHÇASI

AMASYA’NIN NEFiS BAKLA BOHÇASI

AMASYA seyahatinde Saime Hanım’ın nefis Amasya yemeklerini tatma fırsatım oluyor. Sofradaki itina, lezzetlere de yansımıştı. Hasbihal ederken söz lafı açtı. Yeniden hikayelerden, lezzetlerden konuşurken Saime Hanım’ın nefis Bakla Bohçası’nı yazmaya hüküm verdim.
Saime Hanım 20 sene öğretmenlik hayatından ardından her şeyi bırakıp işletme açmaya hüküm vermiş. Her zaman söylediğim benzeri, muvaffakiyet tesadüf değil. Malzeme alırken yemekleri yaparken gösterdikleri özenden bahsetti ve “İçiniz huzurlu olsun bir sürü itina gösteriyoruz”diye konuştu. Daima annesinden ve anneannesinden bahsetti: “Annem her bahaneyle yiyecek pişiren bir kadındı. ‘Bugün bayram, bu sabah Anne Adaylarımız Bugünü, bu sabah

Öğretmenler Bugünü’ diyerek her fırsatta yiyecek pişirirdi. Sofra kurmaktan bir sürü hoşlanırdı ve bizi çağırırdı. Ben bir bir sürü kez anneannemle birlikte zaman geçirdim. Yiyecek yaparken onu izlerdim. Nasihatlerini dinlerdim. Anneannem belli bir süre kuralcı bir kadındı. Dedesi medresede hocaymış. O vaktin öğretim görevlisiymiş. Onu da bizzat anneannesi kurallı ve tertipli bir biçimde yetiştirmiş.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir