Ameliyatsız kalp kapakçığı nakli


Ameliyatsız kalp kapakçığı nakli

ÇÜ’den yapılmış olan izah etmeye göre, kalp kapakçığındaki sıkıntı sebebiyle hastaneye müracaat eden Terbiye Aguş’a Kardiyoloji Ana Bilim Dalında memur hekimler aracılığıyla TAVI (Transcatheter Aortic Valve Implantation) ismi verilen işlemle operasyonsuz olarak kalp kapakçığı takıldı.

Operasyonun sonrasında Aguş’u ziyaret eden Balcalı Hastanesi Başhekimi Profesyonel. Dr. Yeşim Taşova, operasyonu gerçekleştiren ekibe teşekkür ederek “Hastamız operasyonla rehabilitasyona göre çok kısa zamanda taburcu olacak. Bu vaziyet hastanın da ileriki zamanda hayat kalitesi tarafından nihai derece önemli” dedi.

Ameliyatı gerçekleştiren ekipte bulunan Profesyonel. Dr. Mesut Demir ise kalbin aort kapakçığının kireçlenmesi ve buna ilişkili olarak daralmasının, ilerleyen yaş grubundaki mühim tek sıkıntı haline geldiğini açıklismi.

Bu vaziyetin aort darlığı, kalp yetersizliği, ritm bozuklukları ve üstelik ölümlere ne sebeple olabildiğini bildiren Demir, şunları kaydetti:

“Aort darlığı sebebiyle operasyon gerekli olan hasta olanların tahmini yarısının 75 yaşın üstünde meydana geldiğini görüyoruz. Yükselen yaşla birlikte akciğer, böbrek, beyin, karaciğer benzeri uzuvların hastalıklarının da çoğalması, operasyonla rehabilitasyonu zorlaştırmakta ve ara ara dik riziko sebebiyle bu hastalar operasyon edilememekteydi. Dik riziko sebebiyle kalp operasyonu uygulanamayan hasta olanların tedavisini sağlamak amacıyla TAVI işlemi geliştirildi ve ilk defa 2002 senesinde Fransa’da başarıyla uygulandı. Geçen 10 yıl içinde yükselen tecrübe ve cihazların teknik özelliklerinin geliştirilmesiyle, TAVI her geçtiğimiz gün gittikçe yükselen başarıyla uygulanıyor. Bu işlem göğüs kafesini açmadan, sık sık da anjiyografiye aynı olarak kasıktan girilerek uygulanmakta. İşlem sonrasında iyileşme çağı operasyona göre ek olarak kısa. İşlem amacıyla uyumlu hasta seçimi çok mühim. Tek Takım hasta olanlarda ise farklı sebeplerle işlem uygulanamıyor.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir