ANKARA’DAKİ YAĞMA UNUTULDU

ANKARA’DAKİ YAĞMA UNUTULDU

Bu vandallıklar çoğalış üzgünüm bizde de yaşanıyor! Bağdat’ta ve Kahire’de olup bitenlerin benzerine, ek olarak doğrusu liderliğini teşkil eden bir harekete evvelki zaman Diyarbakır’da, Varto’da ve Siirt’te tanık olduk. Diyarbakır’daki Ziya Gökalp Müzesi, Siirt Milletçe Kütüphanesi ve Varto Kültür Merkezi, IŞİD’in acısını bizzat memleketinden emisyon hevesindeki güruhun saldırısına uğradı. Ziya Gökalp Müzesi’nden bir takım yapıtlar çalındı, çalınacak bir birşey mevcut olmayan mekânlar, başka bir deyişle kütüphaneler de tahrip edildi.
Benzer bir utanmazlığı bundan birden çok yil önce Ankara’da yaşamıştık ama her vakitki âdetimiz veçhiyle unuttuk gitti: DTCF’de, başka bir deyişle Ankara Üniversitesi’ne ilişkili Lisan Tarih ve Coğrafya Fakültesi’nde öğrenciler eylem yapmış, polisle çatıştıktan ek olarak sonra kütüphaneye girmiş, hırslarını kütüphaneden çıkartmış ve elyazması yahut basılı yapıt olduğuna bakmadan onlarca kitabı parçalayıp pencerelerden auta atmışlardı…
Bunu yapanlar o fakültenin öğrencileri, parçalayıp attıkları kitaplar da o talebelerin gelecekteki meslekleri ile alâkalı kaynak yapıtlar idi!
Diyarbakır’da, Varto’da ve Siirt’te evvelki zaman yaşananları karşın karşıya bulunduğumuz kocaman bir tehlikenin, kültürü de amaç alabilecek meydana gelen kapsamlı çaplı bir vandalizmin önce habercisi saymalıyız!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir