Antalya İli Ile Ilgili Bilgiler ile ilgili yararlı bilgiler

Antalya İli Ile Ilgili Bilgiler ile ilgili yararlı bilgiler

Antalya, Türkiye´nin güneyinde bulunan tek ilidir. Ülkenin turizm başkenti sayılabilecek il Türkiye´nin en fazla yabancı gezgin alan ilidir.
Antalya, antik bölgelerden Kilikya´nın batı kesimini, Pamfilya´nın güneydoğu ucunu ve doğu Likya´yı içerisine almaktadır. Antalya Türkiye´de bugüne civarı malum en eskiyen yerleşmelerin yer aldığı en önde iştirak eden illerden biridir. Antalya´ya 20 km. mesafede ve Toroslar´ın Akdeniz´e bakanımız yamaçlarında bulunan Karain Mağarası´nda yapılmış olan kazılarda Antalya şehrinde Paleolitik yerleşmenin varlığını ortaya çıkartmış ve bölgenin tarihini M.Ö. 220 bin seneye civarı indirmiştir.
Bölgenin en mühim Prehistorik buluntularını içerir Karain mağarası Paleolitik ve Neolitik, Beldibi Mağarası da Mezolitik çağdan bilgiler sunarken, Bademağacı Höyüğü´nde nihai kazılarda Cilalı kaya dönemi yerleşimlerine ve buluntuları ve yanısıra insanın oturmuş yaşama geçişinin önce izlerine rastlanır. Bunlara Karakaya, Semahöyük´te yapılmış olan kazılarla ele geçirilen Erken Tunç Dönemi belirtileri da eklenince, alanda Paleolitik çağdan zamanımıza civarı kesintisiz tek uygarlığın varlığı belirlenir.Antalya Bölgesi´nin erken tarihi, nihai buluntulardan öncesinde karanlıktı. Hititlerin çivi sözlü olmayan vesikalarında, ismi geçtiğimiz Ahhiyava ve Arzava ülkelerinin Pamfilya meydana geldiği bilim etraflarında çoğalış ek olarak dik sesle ileri sürülmektedir. Nihai araştırmalar ve buluntuların yorumlanmasıyla karanlık diye malum bu aşama de aydınlanmaya başlamıştır.
Konya´nın Yalburt´unda tek Hitit Hieroglafinde Patara´nın “Pataf” biçiminde geçmesi bu aydınlanmayı güçlendiren buluntulardır. Bıradan anlaşılan, Hititler, “Lukka Ülkesi” diye adlandırdıkları Akdeniz sahiline civarı uzanmıştır.
Antalya ili Anadolu´nun güneybatısında bulunmaktadır. Yüzölçümü 20.723 km² olup, Ülkemiz yüzölçümünün %2.6´sı kadardır.
İlin siyah hudutlarını Toros Dağları ortaya getirmektedir. İlin güneyinde Akdeniz, doğusunda Mersin, Konya ve Karaman, kuzeyinde Isparta ve Burdur, batısında ise Muğla şehirleri vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir