Asen Kalesi


Asen Kalesi

Asen kalesi Rodopların sembolüdür. Asen kalesi Bulgaristan’ın sembolüdür. Asen kalesini ziyaret vakte geriye yolculuktur. Burada ortaçağ savunma sistemi, surlarının imalatı ve nitelikleri ile alakalı net tek fikir bulacaksınız. Asen kalesi içerisinde taşın ve vaktin geçitsizliğinin koruma amaçlı tesirini hissedeceksiniz.
Tarihi Asen kalesi Asenovgrad -Smolyan yolunda tek tek mermer taş üstünde, Rodop Dağları’nın kuzeyindeki yamaçları Çernatitsa kısmında, Asenovgrad’tan yalnızca 2 km. mesafede yer alıyor. Filibe kentine 20 km, Çepelare’ye 30 km, Sofya’ya ise tahmini 150 km mesafede yer alıyor. Çaya nehrinin (tek takım bireyler aracılığıyla Asenitsa nehri olarak bilinir) sol kıyısında, onun himayesine güvenen Baçkovski Manastır’ın üst tarafına inşa edilmiştir.
Tahminlere yönelik Asen kalesi M.Ö. V- VI yüzyıldan beri vardır, ki o zaman Trakyalılar erişilemez meydana gelen araziden istifade etmek için tek sert duvar yapmaya hüküm vermişlerdir. Onlardan ardından Romalılar ve Bizanslılar bu bölgeyi genişletip Bulgarlar’a „vasiyet” etmişlerdir. Bununla alakalı önce veriler arkeolojik araştırmalara yönelik IX. yüzyılın ortalarında mevcuttur. (İmparator Teofil dönemine ilişkin sikkeler bulunmuştur)
Başlangıçta minik tek sert duvar (kule) olarak yapılan Asen Kalesi her geçen gün Plovdiv -Trakya arası yolu savunması için hepten genişletilmiş. Sert Duvar çevrenine Petriç ve Stenimahos köyleri ve birden fazla yerleşim ve ticaret binaları yapılmış. Zengin zirai alanda yer aldığı için ağır ağır Asen Kalesi bizzat idarenine, asker ve askeri gücüne sahip farklı tek ekonomi merkezine dönüşür.
Geniş çaplı inşaatı şerefine sert duvar resmi olarak hükümdarın adını alır (Asen Kalesi), ona yakın meydana gelen Stanimaka şehri ise Asenovgrad ismi ile değiştirilir. II. İvan Asen’in ölümünden ardından, Asen Kalesi Bizanslılar aracılığıyla fethedilir. Fakat 1344 senesinde Çar İvan Aleksandır onun iktidarını yine ele geçirmeyi muvaffak olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir