ASKERLİĞİN FİYATI

ASKERLİĞİN FİYATI

Bedelli askerlik mevzusunda çıkan çözüm her halükarda herkesi tatmin edecek bir çözüm olmayacak. Bedelli askerlik inşa etmek isteyenlerin ödedikleri tutarı şehit ailelerine aktarmayı denemek dahi çözüm olmayacaktır. Hayatını Sürdürmek amaçlı hemen şehit olmuş yakınlarının kazancına muhtaç meydana gelen ailelerin ıstırabı belki bir ölçüde hafifleyecektir, ama “Oğlumun naaşı karşılığında konfor elde etmeyi şerefsizlik sayarım” diyenler çıkacaktır, iş bir defa onur mevzusuna dönüştükten ardından da uygulama yarardan bir sürü kayıp getirmeye başlayacaktır.
Bedelliyi savunanların ileri sürdüğü, “Bedelli askerlik onay edilmeli; çünkü bu şekilde ülkenin yetiştirdiği eğitimli nüfusun yurduna yapacağı ek olarak mühim katkıdan yoksun kalınıyor” söylemi hem bir kof hem bir de rencide edici bir söylem. Çünkü bu ülkedeki tüm “hayati” sektörlerdeki işgücü sizin eğitimsiz dediğiniz kitleden sağlamak edilmekte. İnşaattan gıdaya, nakliyattan fabrikaya civarı bu şekilde.
Ancak bedelli bekleyen kitlede, ok yaydan çıktı demeyi mazur gösterecek bir beklenti meydana geldi. Üstelik kitle eşi gibi görülmemiş bir sivil topluluk faaliyeti yürüterek devleti bu konuyla alakalı diz çöktürdü. Gelinen noktada bir kereliğine özgü olmak üzere bir tertip etmenin inşa edilmesi uyumlu görülüyor. Fakat doğrusu, “parası neyse verelim” teklifine hiç surat vermeden, askerlik görevinin toplamında değişiklik inşa etmek olurdu. Şayet hükümet yaptığı işlerde eşitlik ilkesinin takipçisi olacağını vaat etmiş bir etkinlik ise, yalnızca “bedelini ödeyebilecekler amaçlı değil” herkesin faydalanabileceği farklılıklar inşa etmek zorunda.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir