Ayak derisindeki çatlaklar diyabetin habercisi olabilir

Ayak derisindeki çatlaklar diyabetin habercisi olabilir

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim azası Doç. Dr. Itina Öz Gül, ayak derisindeki çatlakların diyabet hastalığının belirtisi olabileceğini ifade ederek “Her diyabetik hastaya ya da adayına gündelik olarak ayaklarına bakmalarını öneriyoruz. Diyabetik hasta olanların ayakları kurudur, buna ilişkili olarak da çatlaklar oluşur” uyarısını ifade etti.

Gül, AA muhabirine yaptığı bildiride, diyabet hastalığının takibi ile ilgili bir takım yollar yer aldığını ve diyabet şüphesi taşıyanların kesinlikle ayaklarını muayene etmesi gerektiğini ifade etti.

Annesi ya da babası şeker hastası durumda olan birinin doktora gitme fırsatı bulunmasa da bulgulara karşın duyarlı olması gerektiğini belirten Gül, “Hastaneye gidemiyorsa, mesela bir dağ köyünde ise kesinlikle diyabetin bulguları durumda olan vaziyetlere karşın birey kendini takip etmelidir. Mesela sık sık su içiyorsa, çok sık sık tuvalete çıkıyorsa, gece sık sık uyanıyorsa, ağzı kuruyorsa, bu benzeri vaziyetlerde doktora başvurmalı ve tetkiklerini yaptırmalıdır” diye konuştu.

Gül, ayakları muayene faktörün de diyabet hastalığına karşın güzel bir takip yolu meydana geldiğini açıkladı.

Ayakların, diyabet hastaları amaçlı “hassas bölge” meydana geldiği bilgisini verici Gül, şu şekilde konuştu:

“Diyabette ayak bakımı çok mühimdir. Bireyler ayaklarına bakarak diyabet olup olmadıklarını anlayabilirler. Her diyabetik hastaya ya da adayına gündelik olarak ayaklarına bakmalarını öneriyoruz. Diyabetik hasta olanlarda hem bir öfke hem bir de damar hasarı belirir. Bunun sonucu olarak da kişilerde meydana gelen yaraları hissetmeme hali görülebilir. Diyabetik hasta olanların ayakları kurudur, buna ilişkili olarak da çatlaklar oluşur. Böylelikle bu çatlaklardan mikrop bulaşma rizikosu de artar. Buna Bağlı Olarak enfeksiyon oluştuktan hemen ardından diyabetik hasta olanlarda ek olarak çabuk bir gelişim olabilir. Ayak, bu yönden duyarlı meydana geldiği amaçlı diyabet hastalarında güzel bir ikazcı misyonu üstleniyor.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir