Aydın’da “Mobil” kanser tarama dayanışması başlıyor

Aydın’da “Mobil” kanser tarama dayanışması başlıyor

Aydın Valiliği ve İl Milletçe Sıhhat Müdürlüğünün ortaklaşa tertip ettiği yazılım ile aralık ayının en başında kanserde erken tanı ve iyileştirme alanında Aydın çapında başlatılan bedava gezici kanser taraması faaliyetinin tanıtımı inşa edilerek, il çapında Taşınabilir KETEM çalışmalarına start verilecektir.

Aydın Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Uz.Dr. Dilek Didem Ayyıldız’ın liderliğinde başlatılan Taşınabilir Ketem (Kanser Erken Tanı, Tarama ve Öğrenim Merkezi) projesiyle, uzakta hayatını sürdüren bireylerin ayağına gidilmesi amaçlaniyor.

Aydın Milletçe Sıhhati Müdürlüğü içerisinde hizmet verici KETEM’in çalışmalarını alana yaymayı amaçladıklarını belirten İl Milletçe Sıhhati Müdürü Dr. Şenol Okur, Aydın İl Özel İdaresinin desteğiyle içerisinde dijital mamografi cihazını da barındıran tek otomobil aldıklarını, “Araçta, 40-69 yaş kadınlara meme kanseri taramaları (mamografi çebir takım) gerçekleştirileceğini, bununla birlikte 30-65 yaş arası kadınlara karşı rahim (döl yatağı) ağzı kanseri

taraması ifade edilecek.Kanser tarama programında bulunan 50-70 yaş arası kadın ve erkeklere kalın bağırsak kanser taramalarının da aile hekimleri aracılığıyla dışkı analizi ifade edilecek. Tanıtım faaliyetlerimizle halkımızı bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarına sürat verilmiş olacağız” dedi.

Mobil KETEM aracıyla il çapında tahmini olarak meme kanserine karşı 40-69 yaşları arası 176 bin kadın, rahim (döl yatağı) ağzı kanserine karşı 30-65 yaş arası 237 bin kadın, kalın bağırsak kanserlerine karşı 50-70 yaşlar arasındaki 218 bin kadın ve erkeğin taramadan geçmesi amaçlaniyor.

Mobil KETEM aracıyla bireylerin ayağına gidilecek, kanseri erken tanı ederek kanser nedenli toplumda meydana gelen ruhsal, toplumsal olumsuzlukları ve erken vefat rizikosunun önüne geçilmesi amaçlaniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir