Ayna kırılması niye uğursuzluk getirir ile ilgili yararlı bilgiler

Ayna kırılması niye uğursuzluk getirir ile ilgili yararlı bilgiler

Ayna kırılmasının uğursuzluk getireceğine meydana gelen inanış, en eskiyen batıl inançlardan biridir. Kökeni önce aynanın yapılışından asırlar öncesine, üstelik önce dönem insanına civarı gider. Göllerde ya da su birikintilerinde, bizzat aksini gören ilkel birey şaşırmış, bunun kendi ruhu meydana geldiğini sanmış, suyu bulandırıp görüntüsünün kaybolmasına ne sebeple olanları da düşman bilmiştir.
İlk aynaların kullanılışı eskiyen Mısır devirlerine rastlar. Şunlar pirinç, bronz, gümüş üstelik altın benzeri metallerden inşa edilmiş ve çok sıkı parlatılmış yüzeylerdi ve de elbette ki kırılmaları olası değildi. Bu devirde de bu parlak yüzeylerden yansıyan görüntünün o insanın ruhunun bir yansıması olduğuna inanılıyordu. Sonraları bunun için vampirlerin ruhları olmadığından bu parlak yüzeylerde görüntülerinin de yansımadığı inancı ek edildi.
Cam kapların yapılmaya başlanılmasından ardından da, içerisinde yer alan sudan yansıyan görüntünün ruhun bir yansıması meydana geldiği inancı aynı ritimde devam etti ama camlar kırılabiliyordu ve o zaman da içinde yer alan ruhun bir parçası vücudu terk ediyordu.
Birinci asırda Romalılar bu uğursuzluğun müddetini 7 seneye çıkardılar Romalılar yaşamın her yedi yılda bir kendini yenilediğine İnanıyorlardı. Camın kırılması neticesi ruh ve buna bağlı olarak insanın sıhhati tahrip olduğundan, vücudun kendini yenileyerek, sıhhatine kavuşması için yedi yıl geçmesi gerekiyordu.
Bu batıl inanç, 15. asırda İtalya`da, Venedik ilinde, arkası gümüş kaplı, çok pratik kırılabilir ve pahalı önce aynaların yapılmasıyla beraber iyice gelişti. İnanç belli bir süre da uygun fiyat ebat kazanmıştı. Aynayı taşıyanlar, evlerinde aynaları temizleyen hizmetkarlar, aynaları kırmaları şeklinde, yedi yıl süresince, ölümden daha fazla felaketlerle karşılaşabilecekleri hususunda uyarılıyorlardı.

—–

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir