Balık yağı ve D vitaminin kireçlenmeye yararı var mı


Balık yağı ve D vitaminin kireçlenmeye yararı var mı

Avustralya’nın Tazmanya Üniversitesi’nde vazife yapan Bilim insanları, dizlerdeki kireçlenmelerin rehabilitasyonu amaçlı yaygın olarak kullanılan balık yağı ve D vitamininin işe yaramadığını duyurdu.

Tazmanya Üniversitesi Menzies Tıbbı Araştırmalar Enstitüsü Bilim insanları Profesör Chang Hai Ding ve Profesör Graeme Jones, dizdeki kireçlenme ve kıkırdak kaybını yavaşlatmak amaçlı kullanılan balık yağı ve D vitamini üstünde yaptıkları muayenehane araştırmaların akıbetini üniversitenin resmi web sitesinde yayınladı.

Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde de yayımlanan araştırmaya göre, Avustralyalı Bilim insanları dizlerinde kireçlenme meydana gelen 413 hasta üstünde denetim inşa etti. Hasta Olanların yarısına D vitamini verilirken, öbür yarısı da plasebo verilen kontrol grubu oluyor. Hastaları 2 sene ardından tekrardan kontrol eden Bilim insanları 2 grup içinde diz dejenerasyonlarında bir değişim göremedi.

Kas İskeleti Sıhhati ve Hastalıkları Denetim Kısmı Profesörü Chang Hai Ding, “Bu neticeler, D vitamininin hastalığın ilerlemesini yavaşlattığı ya da diz kireçlemesinden meydana gelen diz ağrılarını azalttığını savunan bir ispat olmadığını gösterdi. Araştırmamız D vitaminin diz kireçlemesindeki potansiyel etkilerini inceleyen dünyanın en kocaman araştırmasıdır” diye konuştu.

Enstitü aracılığıyla yapılmış olan bir öbür araştırmada da 40 yaşını doldurmuş ve dizinde kemik erimesi yer alan 202 birey üstünde denenen balık yağının kemik erimesine yararı meydana gelmediği görüldü. Yapılmış Olan araştırmada 2 grup hastanın önce grubuna dik dozda balık yağı, öbür gruba da ayçiçek yağıyla beraber düşük dozda balık yağı verildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir