Bardaktaki buzlar ne sebeple birbirlerine yapışırlar ile ilgili yararlı bilgiler


Bardaktaki buzlar ne sebeple birbirlerine yapışırlar ile ilgili yararlı bilgiler

Buzun erimesi amaçlı yalnızca hararet değil basınç da mühimdir.
Dağlardaki buzulların sık kayma sebepleri de budur. Buzulun muazzam ağırlığının yarattığı basınç en aşağı tabakaların erimesine, orada kaygan bir su tabakası oluşmasına ne sebeple olur.
Genellikle yemeklerde içkiye ya da suya atılmak amaçlı buz küpçükleri bir kap içersinde getirilir. Bir zaman ardından birini almak istediğimizde, bir kaçı birbirlerine yapışmış olarak gelirler, bunları birbirlerinden bölmek da hayli kolay değil olur. Bir kabın içerisinde ya da bardakta yer alan buzlar üst üstüne yığıldıklarında herkes altındakine değdiği noktada bir basınç oluşturur ve bu noktadaki çok minik bir bölüm erir. Buradan davranış eden su pek nadir yanda bu 2 buz küpçüğünün birbirine en yakın meydana geldiği noktada tekrar donar, 2 küpçük içinde adeta kaynak inşa edilmiş benzeri çok kuvvetli bir bağlantı oluşturur. Çoğalış ikisi tek bir parça benzeri olduklarından bu noktadan tekrar erimeleri de olası değildir.
Bir buz küpünü buzluktan direk elimizle almaya kalkıştığımızda da elimize yapışır. Bu nedenle buzlukta suyu dondurmada kullanılan kapların çoğu plastiktir. Peki elimizi ya da dilimizi bir buz parçasına ya da çok ilgisiz bir metal yüzeye değdirince neden yapışıp kalıyor?
Bunun sebebi parmaklarımızın ve dilimizin ucunda hep çok ince bir nem tabakasının olmasıdır. Bu tabaka çok ilgisiz bir cisimle temas ettiğinde anında donar. Sözgelişi çok ilgisiz, sıfırın altındaki bir sıcaklıkta bir bayrak direğine dilinizle dokunursanız, metaller çok sıkı iletken olduklarından direk anında üzerindeki ısıyı dilin üzerindeki nem tabakasına yansıtır, dilin üzerindeki bu nem tabakasının donmasına neden olur. Çoğalış direk ile dilin içinde her 2 yüzeye de yapışmış buzdan bir bağlantı vardır.
Sonuç olarak çok ilgisiz havalarda dilinizle metal yüzeylere dokunmayın. Belki dilinizi çekerek kurtarabilirsiniz şayet tekrar müebbet yediklerinizden tat alamazsınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir