Baş ağrısını önemseyin

Baş ağrısını önemseyin

Tıbbi kontrolde başı ağrısına ne sebeple meydana gelen ur saptama edilebileceğini belirten Terzi, “Tümörün yerleşim yeri, sayısı, boyutları başı ağrısının varlığı ve özellikleriyle ilişkili olabilir. Başı ağrısı, hayat kalitesini negatif etkileyen mühim muayenehane tablolardan biridir. Migrene aynı başı ağrısı, yaşamsal tehlike beklenen tek tablo değildir fakat beyin tümörü, menenjit, kafa travması ve beyin damar hastalıklarında önem vermeyen tek başı ağrısı, fizyolojik özürlülük veya yaşamsal tehlikeye sokak açabilmektedir” diye sohbet etti.

“Her başı ağrısında ağrı kesici kullanmayın”

Terzi, tanısı konulmayan minik tek başı ağrısında dahi rastgele tek ağrı kesicinin çok pek veya lüzumsuz yere kullanıldığını ifade etti.

Her başı ağrısında ağrı kesicisi kullanılmaması gerektiğini aktaran Terzi, “Ana emel, ağrının şiddetinin ve sıklık derecesinin azaltılmasıdır. Bu hedefle fazladan ağrı kesici özelliği olmayan tedaviler ve egzersizler tespit edecek sürelerle yapılabilir. Fazla Yüksek ses, uykusuzluk, soğukta veya sıcakta kalma ve gökyüzü hali benzeri nedenlere ilişkili başı ağrılarında ilaç rehabilitasyonu önerilmemektedir. Diğer taraftan, muayenehane tablonun dışarısında tanı konulmadan kullanılan ağrı kesiciler başı ağrısının geçme müddetini hepten uzatabilmektedir” ifadelerini kullandı.

Hastanın rehabilitasyonu açısından başı ağrısı tanısının ve ağrının özelliklerinin belirlenmesinin mühim meydana geldiğini belirten Terzi, şunları kaydetti:

“Hastaların başı ağrısı öyküsünün sıkı alınması ve hekim açısından yeteri kadar süre dinlenmesi lazımdır. Detaylı nörolojik muayenelerinin inşa edilmesi, başı ağrısı tanısında en mühim unsurdur. Hastalar tanı alıp uyumlu tedavileri planlandıktan daha sonra tespit edecek aralıklarla kontrollere çağrılmaktadır. Başı ağrısı, tedavi sürecinde kontrollerin itinalı inşa edilmesi önem taşımaktadır. Hastalar tedavi sürecinde başı ağrısı yakıntılarını yaşayabilir. Bu Gibi tek aşamada her başı ağrısında doktora müracaat etmek gerekmemektedir. Bununla Birlikte kişide başı ağrısına ilişkili güçsüzlük varsa kesinlikle doktora başvurmalıdır.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir