Bebeklerin İlk Seneye Bilhassa Uyarı


Bebeklerin İlk Seneye Bilhassa Uyarı

Bebeğin doğum esnasında sonraki önce yıl içerisinde bakımına itina gösterilmesi, önce 6 ay yalnızca anne sütü ile beslenilmesi, el kol hareketlerine uyarı edilmesi ve emmede azalma, isteksizlik, hareketlerde azalma, uyandıramama, morarma, sarılık, 37.5 ve üstünde yüksek ateş, devamlı istifra (istifra (kusma)), solunum sıkıntısı durumlarında zaman kaybetmeden hekime başvurulması gerekiyor.

Etlik Zübeyde Hanım Anne Hastalıkları Öğrenim ve Denetim Hastanesi’nde ”Bebeğimin önce seneyi” konulu annemizi bilgilendirme amacıyla halka açık panel düzenlendi.

Yenidoğan Yüklü Bakım Kliniği’nde vazife yapan Genç Hastalıkları Uzmanı Dr. Selda Sivaslıoğlu, doğum sonrasında çocuk bakımının çok mühim meydana geldiğini ifade etti. Doğum Esnasında ardından önce tek senede bebeğin sıhhati ve bakımıyla ilgili haber verici Sivaslıoğlu, anne sütünün çocuk için en mühim gıda meydana geldiğini vurguladı.

Sivaslıoğlu, anne sütünün besin değerinin çocuk için ideal meydana geldiğini ifade ederek, ”Entellektüel kapasiteyi, IQ artırır. Obezite, lenfoma, diyabete, enfeksiyonlara, alerjiye karşın koruyucudur. Kabızlık ve pişik daha az görülür. Çene ve diş gelişiminde rolü vardır. Rahimin normal boyuta gelmesini sağlayarak, doğum sonrasında kanamayı azaltır. Annede kansızlık oluşmasını engeller, hamilelik öncesi kiloya dönmeye destekçi olabilir. Annede sakinlik ve duygusal tatmin olanağı sağlar. Meme ve Over kanserinden korur” diye söyledi.

Bebeğin anne sütü mahaline mama ile beslenilmesinin mahzurlu olduğuna dikkati çeken Sivaslıoğlu’nun verdiği bilgiye göre, mama ile beslenen bebeklerde daha çok ishal ve solunum karayolu rahatsızlığı, daha yüksek vefat ihtimali, daha çok alerji ve süt intoleransı, tek takım kronik hastalıkların çoğalma rizikosu, bebekte obezite görülüyor. Zeka testlerinde daha düşük nokta çıkıyor, kansızlık, over ve meme kanseri rizikosu çoğalıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir