Ben Ne Sebeple Olur ile ilgili yararlı bilgiler

Ben Ne Sebeple Olur ile ilgili yararlı bilgiler

Hemen herkesin cildinde ben vardır ve bunu o civarı natürel onay ederiz ki genellikle görmeyiz dahi. Bazen dudak kenarındaki benzeri göze çarpan ve yüze karakteristik tek özellik kazandıran benler öne çıkar ama diğerleri dikkatimizi çekmez. İnsan vücudunda 10 ila 40 tane aralarında değişiklik gösteren ben sayısı normal onay edilir. Fakat ciltte benlerin ne sebeple oluştuğuna veya bu benlerin bedende ne işe yaradığına konusunda kesinlikle belirtiler yoktur.
Pek çok ben, çocuklukta meydana çıkar fakat daha ileriki yaş grubundaki da yepyeni benler meydana çıkabilir. Benlerin zaman içinde değişime uğraması, bazılarının senelere dağılan tek aşamada büyümesi veya tam aksi kaybolması benzeri vaziyetler normaldir. Fakat bilhassa yetişkinlerde, tek benin yapısında çok az tek zaman içinde, anlık tek değişiklik, (nitelik, kanama veya şekil bozukluğu benzeri) tek anormallik göze çarpıyorsa, kesinlikle anında tek ten doktoruna görünmek gerekir.
Cilde rengini verici melanin maddesi, melanosit adı verilen hücreler aracılığıyla üretilir. Bu hücreler ciltte eşdeğer şekilde dağılır ve derimize rengini verir. Fakat tek takım zaman, sebebi meçhul tek şekilde melanosit hücreleri tek küme oluşturacak şekilde toplanır ve meydana koyu rengarenk benler çıkar. Saç derisi ve genital bölgeler de dahil olmak üzere olmak üzere vücudun rastgele tek yerinde ben oluşabilir.

Bazı Bilim insanları benlerin, güneş ışınlarının cilde kayıp vermesi neticesi oluştuğunu düşünmektedirler. Güneş ışınlarına maruz kaldıklarında benlerin hepten koyulaştığı görülür. Çoğunlukla zararsız meydana gelen benler gebelik veya ergenlik dönemlerinde de koyulaşabilir.
Benlerin ne sebeple oluştuğuna konusunda tıp dünyası olması gerektiği kadar izah getirememesine karşın bu benlerin birçok yarısından fazlasının zararsız meydana geldiği bilinir. Birçok çoğu diyoruz zira tek takım benlerin ten kanserine dönüşme olasılığı vardır. Çeşitli ten kanseri türleri vardır ve bu hastalıklar en fazla cildin güneşe maruz kaldığı bölgelerde görülür. Bilhassa 20’li yaşlardan daha sonra, vücudunda birden fazla ben meydana gelen bireylerin güneşe çıkarken bilinçli olmaları gerekir. Güneşin zarar veren UVA ve UVB ışınları neticesi, ciltteki benler değişime uğrayıp kanserli hücre üretmeye başlayabilir. UV ışınları cilde nüfus ettiğinde, melanosit hücreleri melanin üretmeye başlar. Bu sebeple de ciltte yepyeni benler oluşabilir veya var olanlar tehlike oluşturacak şekilde değişime uğrayabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir