Bilinçsiz ağrı kesici böbrekleri vuruyor

Bilinçsiz ağrı kesici böbrekleri vuruyor

Nefroloji uzmanları, gelişigüzel ağrı kesici kullanımının böbreklerde kritik hasara yol açtığının altını çizerek vatandaşları uyarıyor.

Başımız ağrıdığında bir çoğumuzun amaçlı ağrı kesiciler kurtarıcısı benzeri görünür. Ülkemizdeki rastgele bir eczanede de günlük yüzlerce kutu ağrı kesici satılıyor.

Bir çoğumuz, “Başım ağrıdığından ötürü kullanıyorum” diyor. Peki vatandaş ağrısını dindiren bu ilaçların vücuduna vereceği zararı biliyor muyuz? Bu suale ise çoğunlukla “hayır” yanıtı veriliyor.

Nefroloji uzmanların ise bu konuyla alakalı yurttaşlara ciddi ikazları var.

Konuya ilişkili olarak haber verici Nefroloji uzmanı Dr. Mustafa Eren, “Özellikle uzunca seneler 3-4 sene civarı ağrı kesici ilaç tüketimi böbreklerde daimi hasara gerek olabiliyor. Bazen bir doz

ağrı kesici dahi böbreklerde alerjik tepkiye gerek olarak böbreklerin anlık olarak bozulmasına gerek olabiliyor” diye konuştu.

Ağrı kesici ilaçlar şeker, kalp ve tansiyon hastalarıyla yaşlı kişilerin böbreklerinde hasar inşa etmeye fazladan eğilimli. Şayet profesyonel kullanılırsa kayıp vermeyen ağrı kesiciler de var.

Nefroloji uzmanı Dr. Mustafa Eren, bu konuyla alakalı, “Özellikle parasetamol türevi ağrı kesicilerin az kullanımlarında birden çok hafta, birden çok ay kullanımlarında böbreğe rastgele bir zararı yoktur şayet öbür ağrı kesicilerin bir dozu dahi böbreğe zarar veren olabilir” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir