BM Evrensel Sekreteri Ban Ki-mun’dan Suriye açıklaması


BM Evrensel Sekreteri Ban Ki-mun’dan Suriye açıklaması

Birleşmiş Milletler (BIRLEŞMIŞ MILLETLER) Evrensel Sekreteri Ban Ki-mun, “BM Güvenlik Konseyi’ne Suriye’deki vaziyetin Beynelmilel Hüküm Mahkemesi’ne taşınması dair sık sık sezlenişte bulundum ve bu çağrımı yineliyorum.” dedi.
Ban, Suriye, Yemen’deki iç savaş, ve Matthew Kasırgası’nın vurduğu Haiti’deki hale ilişkili olarak gazetecilere izahlarda yer aldı.
Yemen’de taziye töreninin meydana geldiği binaya yapılmış olan ve 140’tan pek bireyin ölümüne ne sebeple meydana gelen “acımasız” gökyüzü saldırısının beynelmilel beşeri hukuku ihlal ettiğini vurgulayan Ban, yakınlarını kaybeden ve matem tutan kişilerin bombalanması kınadı.
İlk bulguların, bu saldırının Suudi Arabistan liderliğindeki ortak yönetim güçlerince yapıldığını gösterdiğini belirten Ban, “Suudi Arabistan liderliğindeki ortak yönetim güçlerinin gökyüzü saldırıları esasen çok kocaman bir katliama ne sebeple oluyor ve ülkenin sıhhat tesisleri ve öbür yaşamsal derecede mühim sivil altyapısına fazlasıyla kayıp verdi.” dedi.
Ban, BIRLEŞMIŞ MILLETLER İnsan Hakları Fazla Yüksek Komiserliği’ne Yemen’deki hak ihlallerini geniş bir şeklide araştırılması amaçlı beynelmilel müstakil bir uzuv oluşturulması çağrısında yer aldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir