Bulaşıcı hepatit B, senede 600 bin ölüme sebep oluyor


Bulaşıcı hepatit B, senede 600 bin ölüme sebep oluyor

”Hepatit B dünyanın en fazla rastlanan ve bulaşıcı hastalıklarından birisidir. Tüm kritik karaciğer enfeksiyonları aralarında en yaygın meydana gelen hepatit B senede tahmini 600 bin insanın ölümüne sebep oluyor”

”Türkiye’de tahmini 3 milyon vatandaşın kronik hepatit B hastası meydana geldiği, hepatit C ile enfekte nüfusun da 650-700 bin kişiyi bulduğu düşünülüyor”

Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği (TKAD) Başkanı Profesyonel. Dr. Mehmet Koruk yaptığı bildiride, Hayat Sıhhat Teşkilatı ve Hayat Hepatit Birliği aracılığıyla ”Dünya Hepatit Günü” olarak belirlenmiş 28 Temmuz’da, tüm yeryüzünde meydana geldiği benzeri Türkiye’de de tertip eden etkinliklerle, kamuoyunun dikkatinin hepatit hastalıklarına çekilmesinin hedeflendiğini belirtti.

Hepatit B ve C’nin, ölümcül karaciğer hastalıklarının en ciddi türleri aralarında olduğuna değinen Koruk, hepatit B’nin dünyanın en fazla rastlanan ve bulaşıcı hastalıklarından birisi meydana

geldiğini ifade etti. Tüm kritik karaciğer enfeksiyonları aralarında en yaygın meydana gelen hepatit B’nin senede tahmini 600 bin insanın ölümüne sebep meydana geldiğini bildiren Koruk, Hayat Sıhhat Teşkilatı’nün global olarak enfekte 2 milyardan pek insanın tahmini 350 milyonunda siroz ve karaciğer kanserine yol açabilen kronik hepatit B virüsü yer aldığını izah ettiğini kaydetti.

Koruk, ”DSÖ 170 milyon bireyin hepatit C ile kronik enfekte meydana geldiği ve her sene tahmini 3-4 milyon insanın enfekte meydana geldiğini tahmin etmektedir. Kronik hepatit B benzeri, kronik hepatit C viral enfeksiyonu da siroz ve karaciğer kanseri benzeri kritik komplikasyonlara sebep olabilir ve karaciğer naklini gereken kılabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir