Büyük Patlama ve aşamanın genişlemesi ile ilgili yararlı bilgiler

Büyük Patlama ve aşamanın genişlemesi ile ilgili yararlı bilgiler

Evren, fazla yüklü ve ateş gibi bir puan olarak onay edilen Kocaman Patlama sonucu olarak meydana geldi. Patlama’dan 10-35 saniye ardından uzay genişlemeye başladı. Uzayın ışık hızından daha çabuk genişlemesi anında evren, atom altı parçacıklardan hepten minik ortaya gelen halinden golf topu büyüklüğüne ulaştı.
Büyük Patlama’dan ardından aşamanın genişlemesi daha yavaş ilerledi. Uzayın genişlemesiyle beraber evren soğudu ve madde oluşmaya başladı. Kocaman Patlama’dan sadece birden çok saniye ardından evren; nötron, proton, elektron, anti-elektron, foton ve nötrinolar ile dmeydana geldi.
Büyük Patlama’nın nükleosentez mertebesi olarak adlandırılan evren oluşumunun önce üç dakikasında hafif elementler meydana geldi. Uzayın genişlemesinden ötürü soğuyan evrende yer alan proton ve nötronlar nükleer tepkime sonucu olarak döteryumların ortaya gelmesini sağladı. Nötron ve protonlar eşler şeklinde birleşmesi ve bu eşler de birleşerek helyum elementinin çekirdeğini oluşturdu. Nükleosentez evresinde onay edilebilir oranda lityum da meydana geldi.
Evren, oluşumunun önce 380.000 senesinde ışığın parlaması amaçlı çok sıcaktı. Kocaman Patlama sırasındaki fazla ateş gibi, dağınık takdirde yer alan proton, nötron ve elektronların bir araya gelmesini sağladı.
Kocaman Patlama’dan 380.000 yıl ardından, saydam ve elektriksel nötr gazların oluşmasıyla sonuçlanan yine birleşme çağında madde atomların şekillenmesi amaçlı olması gerektiği civarı soğuktu. Her ne civarı Kocaman Patlama anında kocaman bir ışık oluştuğu öne sürülse de Kocaman Patlama’dan ardından artık yıldızlar ve parlak hava cisimleri oluşmadığı amaçlı evren karanlıktı.
Büyük Patlama’dan 400 milyon yıl ardından, önce yıldız ve kasarlar yerçekiminin çöküşüyle şekillendi. Sahip oldukları yüklü işınım, aşamanın etrafında yine iyonlaşmaya sokak açtı.
Evrenin genişlemesi Kocaman Patlama’dan 5-6 milyar yıl ardından yavaşlamış olsa da, bu sabah karanlık enerji olarak adlandırılan bir kuvvet aşamanın genişlemesini hızlandırmaya başladı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir