Çay Demleme Rehberi: İyi Çay Demlemenin Püf Noktaları

Çay Demleme Rehberi: İyi Çay Demlemenin Püf Noktaları

İyi çay içebilmek çayınızın kalitesi civarı çayın demlenme süreciyle de yakından ilgilidir. Berbat çayı ne civarı sıkı demlerseniz demleyin kalifiye çay elde edemezsiniz, öbür taraftan kalifiye ve sıkı muhafaza edilmiş çayı hata demleyerek israf edebilirsiniz. Buna Bağlı Olarak çay demleme dair basit onay görmüş bilgilerle donanmak hem tek çayınızdan aldığınız lezzeti arttıracak hem tek de bizzat damak tadınızı bulmanızda sizlere destekçi olacaktır.
Bu rehberde bulacağınız veriler çay demleme dair evrensel tek perspektif sağlamayı, çay severin bizzat damak tadına uyumlu demleme yolunu bulmasına yardım etmeyi amaçlamaktadır. Öbür tek ifadeyle buradaki verileri tek başlama kılavuzu olarak kullanabilir, bizzat damak tadınıza uyumlu demleme yolunu bulmada destekçi olarak kullanabilirsiniz.

İyi çay demlemenin karayolu, gerçek miktarda suyun ve çay yaprağının kullanılması, su sıcaklığının çay çeşidine yönelik gerçek ayarlanmasından ve demleme müddetinin yeniden çay çeşidine ilişkili olarak gerçek uygulanmasından geçmektedir. Evrensel kaide olarak, tahmini 200-250 ml suya, aşağı yukarı 3-3,5 gr çay yaprağı kullanılmalıdır. Demleme müddeti ve kullanılacak suyun sıcaklığı ise çay çeşidine yönelik değişiklikler gösterir. Demleme müddeti yeşil çay amaçlı aşağı yukarı 2-3 dk içinde değişirken, kara çay amaçlı bu süre 5 dakikaya civarı çıkabilmektedir. Kullanılacak suyun sıcaklığı ise evrensel kaide olarak çayın oksidizasyon oranıyla orantılı olarak artar ya da azalır. Sözgelimi hiç okside edilmeyen yeşil çaylar 70 derece dolaylarında düşük sıcaklıkta demlenirler, üstelik Japon yeşil çayının 60 derece dolaylarında demlenmesi tavsiye edilir. Öte yandan yüzde surat oranında oksidize edilen kara çay amaçlı gerçek hararet 95-100 derece dolaylarında olacaktır.
Çay demlemede kullanılacak su hususunda evrensel olarak şişelenmiş kaynak suyunun kullanılması seçim edilmektedir. Bunun hariç filtrelenmiş suyun kullanılması da olasıdır. Öte yandan şayet çeşme suyunuzun tadından memnunsanız ve çeşme suyuyla demlediğiniz çay damak tadınıza uygunsa çeşme suyunu da kullanabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir