Cenaze töreni şenliğe döndü!

İTALYA’nın kuzeyinde Türkiye saatiyle 04.04’de gerçekleşen depremde altı kişi hayatını kaybetti, 50’nin üzerinde de yaralı olduğu açıklandı.

Merkez üssünün Emilia-Romagna bölgesinde yeralan San Felice sul Panaro beldesi olduğu tespit edilen depremin derinliği ise 10.1 km olarak bildirildi. Yaklaşık 20 saniye süren deprem sırasında sarsıntıların yatay olduğu açıklandı.

VARDİYA ÖLÜM OLDU

Depremin ardından bölgeye giderek arama ve kurtarma çalışmalarına başlayan Sivil Savunma ekiplerinin ilk belirmelerine göre dört kişi hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerden birinin Bondeno beldesinde vardiya usulü polistren üreten bir firmada çalışan Fas asıllı 29 yaşındaki Tarık Naouch olduğu ve üzerine kolon düşmesi sonucu hayatını kaybettiği belirtildi. Ölenlerin ikisi Sant’Agostino’daki bir seramik fabrikasında yine vardiya usulü çalışan işçiler Nicola Cavicchi ve Leonardo Ansaloni olduğu tespit edildi. Dördüncü kişininin aynı beldede yaşayan 100 yaşındaki bir kadın olduğu ve korkudan kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği açıklandı. Bu arada daha önce kayıp olarak bildişrilen bir işçinin de cansız bedenine ulaşıldığı açıklandı. Bologna yakınındaki Sant’Alberto di San Pietro in Casale beldesinden de 37 yaşındaki Alman asıllı bir kadının öldüğü açıklandı. Böylece ölü sayısı 6, yaralı sayısı ise 50’nin üzerinde olarak açıklandı.

MUCİZE KURTULUŞ

Finale Emilia beldesinde beş yaşındaki bir kız çocuğu iki saat sonra göçük altından sağ salim kurtarıldı.Yaşadığı ev, üzerine hemen yanındaki kulenin devrilmesi üzerine yerle bir olan küçük kız, sivil savunma ekiplerinin iki saat süren yoğun çalışması sonunda göçük altından çıkarıldı. Hastanede tedavi altıuna alınan küçük çocuğun sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.

Sismologlar tarafından yapılan açıklamalarda, 5.9 şiddetinde gerçekleşen deprem, bölgede son yüzyılda gerçekleşen en büyük deprem olarak tanımlandı. Depremin maddi hasarı büyük oldu. Sarsıntının etkisinin hissedildiği yerlerde başta kiliseler ve tarihi binalar olmak üzere binalar yerle bir oldu. Bölge sakinlerinden evlerine girmemeleri istendi. Çadırkent oluşturulması için çalışmalara başlandı.

TÜRK KIZILAYI’NDAN YARDIM MESAJI

İtalya’nın kuzeyinde 5.9 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde ilk belirlemelere göre 3 kişi hayatını kaybetti. Türk Kızılayı da depremi yaşayan İtalya’ya “yardıma hazırız” mesajı yolladı.

5.9 büyüklüğündeki deprem, Türkiye saati ile 05.04’te Modena kenti yakınlarında yaşandı. Modena’nın yanı sıra Bologna, Ferrara, Rovigo, Verona ve Mantua kentlerinde de hissedildi. Yerin 10 kilometre derinliğinde gerçekleşen deprem sonucunda bölgedeki kasabalarda yer alan bazı fabrikalar ile tarihi köprü ve kemerlerde çökmeler yaşandı. Bir kişinin, gece mesai yaptığı sırada yıkılan fabrikada öldüğü, iki kişinin ise bir binanın çökmesi sonucunda hayatını kaybettiği belirtildi. Arama kurtarma ekiplerinin, yıkılan binalardaki canlı arama çalışmaları ise sürüyor.

Gelişmeler üzerine İtalya Kızılhaçı ile iletişime geçen Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi, Türk Kızılayı olarak her tür yardıma hazır olduklarını bildirdi. İtalya Kızılhaçı yetkilileri ise yardım teklifine müteşekkir olduklarını ancak İtalya olarak uluslararası yardım talebinde bulunmadıklarını ifade ettiler. Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar ise İtalya’da yaşanan deprem sonrası hayatını kaybedenler için taziye mektubu yolladı. Gelişmeler Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi tarafından yakından takip ediliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir