Cinsel İlişi Sırasında Yaşanan Baş Ağrılarına Dikkat!

Cinsel İlişi Sırasında Yaşanan Baş Ağrılarına Dikkat!

Seks ve bilhassa orgazm hakikaten başı ağrısı yapabilir. İlginç durumda olan,benzer cinsel teknikler le bile, ağrının yalnızca ara sıra ortaya çıkması ve masturbasyon ile de tekrarlamasıdır. Cinsel ilişki ve başı ağrısı her biri te olabilmektedir şayet en sık yirmili yaşlar ve 35-45 arası görülür. Erkeklerde üç kat daha fazladır.Migren ya da gerilim başı ağrısı çekenlerde daha sık belirir. Bir Takım kişilerde tek tip ağrı olurken,başıkaleri tümünün bir karışımını deneyim edebilirler.Yavaş yavaş başlayan ve yükselen, nihayetinde orgazm ile beraber kuvvetli, patlayıcı bir başı ağrısı.

Cinsel ilişki çok sayıda biçimde ağrıya ne amaçla olabilir. Orgazm esnasında anlık ve kuvvetli bir ağrı başlar. Aynı migrende meydana geldiği benzeri, bu, beyinde minik damarların büzülmesindendir. Nitekim migreni olanlarda daha sıktır. Çoğunlukla bir saatten az sürer,on dk arasında geçer. Künt, zonklayıcı ya da bıçak stilinde olabilmektedir. Daha ender olarak,bir takım kişilerde,ilişki esnasında merak arttıkça başın arkasında künt,kramp stilinde sıkıştırıcı bir ağrı olabilir.

Bu çoğunlukla ense adalelerinin gerilmesinden kaynaklanır. Şayet migren hastasıysanız,cinsel ilişki ardından benzer migren ağrılarınız başlayabilir.Ama ilişki esnasında olmaz. Cinsel işlev bozukluklarının rehabilitasyonunda kullanılan ilaçların da hemen yan tesiri olarak başı ağrısı olabilmektedir. Doğum muayene hapları ve ilgisiz algınlığı ilaçları da ne amaçla olabilmektedir. Ağrıların ilişki esnasında harcanan efor ile de bir alakası yoktur.

Bu çeşit ağrılar çoğunlukla bir sıhhat meselenine işaret etmez. Fakat,ilk defa ve yalnızca ilişki ile,kuvvetli bir ağrı olursa da bir nöroloğa görünmekte kayıp yoktur. Beyinde bir damar tıkanıklığı ya da kanama gözden kaçırılmamalıdır.

Doktorunuz bir tomografi ya da MR isteyebilir.Ancak cinsel ilişki esnasında başı ağrısının çoğunlukla bir rahatsızlık olmadığını bir daha etmeliyim. Çünkü bir takım kişilerde bu durum uygunsuz korku ve kaygı sebebi ile cinsel yaşamı negatif etkilemektedir.

Ağrı çoğunlukla bizzat kendine geçer. Uzarsa temel ağrı kesiciler alabilirsiniz. Şayet sık oluyorsa,doktorunuz aracılığıyla bu defa ilişki öncesinde edinilen, önleyici ilaçlar kullanılabilir. Yalnızca ensede,başıın arkasında ağrı oluyorsa,boyun kaslarınızı gevşetecek hareketler,masaj işe yarayabilir. Cinsel faaliyeti,merakı ağır ağır arttırmak da yararlı olabilmektedir.

Yorgun ve stresli dönemlerde,rahatsız pozisyonlarda ya da az aralarla çok sayıda defa ilişkiye girildiğinde de ortaya çıkabilir,bu durumlardan kaçınmanız işe yarayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir