Cinsel İstismara Uğrayan Çocuktan Kılavuz Öğretmeni de Sorumlu

Cinsel İstismara Uğrayan Çocuktan Kılavuz Öğretmeni de Sorumlu

Bursa Barosu Bayan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Nevin Canbaz, kılavuz öğretmenlerin bilhassa cinsel istismar konularında karşılaştıkları vakaları kolluk kuvvetlerine yakıntı etmeleri gerektiğini tersi takdirde sorumlulukları olan olacaklarını ifade etti.

Bursa Barosu, Osmangazi Rehberlik ve Denetim Merkezi aracılığıyla Osmangazi İlçesine ilişkili okullarda vazife yapan kılavuz öğretmenlerine ‘Çocukların İhmal ve İstismardan Savunmasında Hukuk’ konulu seminerler tertip etti. Anadolu Kız Lisesi Konferans Salonu’nda tertip eden seminer, Bursa Barosu Bayan Hakları Komisyonu Başkanı Av. Nevin Canbaz aracılığıyla verildi. 5 zaman devam eden seminerde çocuğun istismardan korunması, bildirim yükümlülüğü, Türk Hüküm Yasayi’nda fizyolojik istismar, Türk Hüküm Yasayi’nda çocukların cinsel istismarı, reşit olmayanlarla seks, Türk Hüküm Yasayi tarafından suça destek etme, Hüküm Hukuku’nda çocuğun korunması, Türk Uygar Yasayi ve Aile Mahkemeleri Yasayi konularına koltuk verildi.

Çocukların ihmal ve istismardan korunmasındaki hukuki zamanı kılavuz öğretmenlere ifade eden Av. Canbaz, işlenen suçlar karşısında kanunlar icabı verilebilecek cezai işlemler ile ilgili bilgilendirmelerde yer aldı. Çocukların yakıntı mekanizmasından bihaber meydana geldiğini söyleyen Av. Canbaz, neyin hata olup meydana gelmediği dair çocukların yeteri civarı bilgiye sahip olmadıklarını ve bu sebeple bizzat kendilerini savunan kanunları bilmediklerini ifade etti.

Rehber öğretmenlere bilhassa cinsel istismar konularında karşılaştıkları vakaları kolluk kuvvetlerine yakıntı etmeleri gerektiğini de belirten Canbaz, “Suçu işleyen civarı, işlenen hata karşısında suskun veyahut tedbirsiz olan da hüküm alır. Genç Hakları Sözleşmesine göre 18 yaşın altında meydana iştirak eden her biri genç sayılmaktadır. Genç Savunma Yasayi ile Türk Hüküm Yasayi ise ek olarak erken yaşta reşit olsalar dahi 18 yaşını doldurmamış kişiyi genç olarak onay eder. Yasalara göre hepimizin suçu bildirme yükümlülüğü yer almaktadır. Okulda yanınıza iştirak eden tek öğrenim gören kendisine yönelik işlenen tek istismar veyahut hata teşkil eden tek vaziyet yaşadığını anlatırsa sizin bu suçu bildirme yükümlülüğünüz yer almaktadır. İşlenmekte meydana iştirak eden suçu görevli makamlara bildirmeyen birey tek seneye civarı mapus cezasıyla cezalandırılır.”diye konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir