Coca-Cola fabrikası açmak oysaki ne bela bir işmiş

Coca-Cola fabrikası açmak oysaki ne bela bir işmiş

Tam o unutulmaz cımbızlı şiirdeki benzeri halimiz…”Ne atom bombası/ ne Londra konferansı/ Bir elinde cımbız/ Bir elinde ayna/ Umurunda mı dünya”Gerçekten bir atom bombalı savaş olasılığı dahi var gündemde… Abd’nın ne yapacağı belli değil, o civarı ki Venezüella’yı işgal edeceğinden dahi laf ediliyor. bu sırada Güneyimizde TERÖR mı yoksa ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI destekli PYD mi asıl tehdit, belli değil. Her zaman bir can ek olarak söndürülüyor kentlerimizde.
Ama bizimkilerin gündemi bambaşka… bu sırada mal keşfetmiş Mağribilerin yapacağı benzeri, Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın Coca- Cola fabrikası açması üstünde çeşitlemeler dahi yapılıyor. Acaba muhafazakâr kesimler Coca-Cola’dan huzursuz mı olurlarmış? Acaba bir emperyalist içkisi meydana iştirak eden Coca-Cola ile Rabia işaretinin hemen yan yana olmaları uyumlu düşer miymiş?
Oysa Coca-Cola evrensel kültürün sağı solu olmayan bir öğesi çoğalış… Her ülkede ve her kültürde Coca-Cola üst kısmına bir çok kez fıkralar üretiliyor. Bunlardan iki misal vereyim…

İflasın eşiğinde meydana iştirak eden Katolik kilisesini kurtarma planıyla Vatikan’a iştirak eden ABD BIRLEŞIK DEVLETLERI’li işadamları, Papa’yla bir odaya kapanmışlar. Kardinaller de odanın kapısına kulaklarını dayamışlar, konuşulanları duymaya çalışıyorlarmış.
AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI’li işadamları Papa’ya öncesinde 1 milyar dolar öneri etmişler. Papa bunu “Hayır, olmaz” diye reddetmiş. Bunun üst kısmına Amerikalılar öncesinde 10 milyar dolar, ek olarak sonra da 100 milyar dolar öneri etmişler. Papa bu rakamları da onay etmemiş. Son olarak Papa’nın 1 trilyon dolara da “Hayır, olmaz” demesi üst kısmına Amerikalılar üzgün ve kızgın şekilde odadan çıkmışlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir