Çocuk Yogasıyla alakalı yararlı bilgiler

Çocuk Yogasıyla alakalı yararlı bilgiler

Çocuklarımız 4 yaşından bu yana yoga inşa etmeye başlayabilirler. Ama hiçbir çocuğu ebeveynleri yoga inşa etmeye hiçbir süre zorlamamalıdır. Zira ifade edilecek meydana gelen iş, çocuğa faydadan çok stress ve gerginlik getirebilir.
Çocuk yogası, yoga kursu almış ve genç yogası kursu üstünde bilgi sahibi meydana gelen ve bunu profesyonel olarak uygulatan bir eğitmen aracılığıyla yaptırılmalıdır. Bu konuyla hiç ilgilenmemiş, yalnızca yoga yaptıran bir eğitmenle çocuğun yoga yapmasının da bir sakıncası yoktur. Ama yapılmış olan iş genç yogası programından uzaklaşmış olabilir. Zira sistem çocuğun bilgi alırken, hem de da eğlenebileceği benzeri tertip etmiştir. Evet, tüm çocuklar yoga yapabilir ama bu ölçülere dikkat etmek kaydıyla.Ama Abd da bilhassa zekâ düzeyi düşük çocuklar amaçlı bileyoga yazılımları düzenlenmektedir
Günümüz sürat dönemi ve üzgünüm çocuklarımız da bu hale yak uydurmuş durumda. Ailenin hayat koşturması ve beklentilerin her bakımdan yüksek olması hanedeki çocuklara da yansımış durumda. Bu yüzden çocuklarda hiperaktivite ve yoğunlaşma bozukluğu kocaman bir problem halinde.
Zaten son zamanlarda çok sık sık rastlanan İndigo ve Kristal çocukların da en kocaman problemleri çoğunlukla bunlardır. Bu çocuklar amaçlı düzenlenmiş programlarda yer almaktadır. Yoganın çocuklar üzerindeki en mühim etkilerinden biride bu meydanda meydana çıkmaktadır esasen. Günümüzdeki çocuklar bu sürat ve yarış dünyasında çoğalış sinirlerini de muayene edemez vaziyetteler.
Dünya sıhhat örgütü’ne sıhhatli olmak demek; fiziksel-zihinsel-soysal-ruhsal olarak tam uyum şeklinde olmak demektir. Yoga da sağlığa tam bu 4 konuda yaklaşır esasen. Yoga çocuklarımıza fizyolojik açıdan tam sıhhat olanağı sağlar. Yoga çocuklarımızın iç salgı bezlerini uyarır, hormon bezlerini balanslı çalıştırır, bedenin içerisinde bulunan tüm organlar masaj tesiri almış olabilir. En mühim tesiri de esneklik anlamındadır. Çocukların bedenleri esnedikçe ve dengelendikçe gerginlikler çözülmekte ve bu natürel olarak davranışlarına ve hayat kalitesine de yansımaktadır. Esneklik hem de yaptıkları öbür sporlarda da ek olarak kuvvetli ve balanslı olmalarını sağlamaktadır. Yoga çocuklarımızda stresle alakalı pekçok hastalığı iyileştirme ederken hem de, erken yaşta başlanan yoga astım, uykusuzluk, sindirim problemleri, hiperaktivite, eğitim güçlükleri benzeri tıbbi vaziyetler içerisinde engelleyicidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir