Çocuklara “Türk kahvesi” tavsiyesi

Çocuklara “Türk kahvesi” tavsiyesi

İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Profesyonel. Dr. Canan Karatay, AA muhabirine yaptığı bildiride, çocukların sıhhatli ve natürel gıdalarla beslenmesinin çok mühim meydana geldiğini, paketlenmiş yapay yiyecekleri hiçbir süre tüketmemeleri gerektiğini konuştu.

Ülkemiz’de zeytin, zeytin yağı, fındık ve fıstığın bol meydana geldiğini ifade eden Karatay, şu şekilde konuştu:

“Çocukları bunlara alıştırmamız gerekli. Sarısıyla natürel köy yumurtası, yağıyla natürel kuzu eti yemeleri gerekli. Çocuklara paça sunmak de çok mühim. Büyüme dönemindeki çocukların köy tereyağı yemesi de çok mühim. Bunların içerisinde çocukların büyüme çağında çok gereksinimleri meydana gelen kalsiyum, protein, mineral, vitamin, omega 3 ve tüm yağlar yer alıyor. Bu yağlar ve çocukların büyüme çağında gereksinimi meydana gelen A, D, E ve K vitaminleri vücuda girdiği süre çocuklar cin benzeri oluyor.”

Çocuklara, kan yapıcı ve vücudu ısıtıcı özelliği yer alan fındık ve fıstığı bolca yemeleri tavsiyesinde yer alan Karatay, “Bu yiyeceklerin kan yapıcı ve vücudu ısıtıcı özelliği bulunduğuna dikkat çeken Karatay, “Fındık ve fıstıkta natürel karbonhidrat, yağ, protein, mineral ve vitaminler vardır. Fındık, fıstık doğanın vitamin ve mineral kaynağıdır” diye konuştu.

Büyüme dönemindeki çocuklara bilhassa natürel karbonhidrat bulunduran yiyecekler öneren Karatay, kuru baklagillerin natürel karbonhidrat içerdiği açıkladı. Karatay, “Çocukların kesinlikle kuru fasulye, mercimek, börülce yemesi gerekli. Tek kuru fasulye, pilav üstü olmayacak” diye sohbet etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir