Çocuklarda Astım ve Alerjiye Dikkat

Çocuklarda Astım ve Alerjiye Dikkat

Geçmek bilmeyen öksürük, burun akıntısı, hırıltılı nefes..

Eğer çocuğunuzda bu belirtiler varsa alerjisi ya da astımı olabilmektedir. Bu hastalıkların gerçek teşhisle erken yaşta iyileştirme edilmesi gerekmektedir.

Kimini toz, kimini ev akarları, kimini de polen hasta etmekte. Türkiye’de her 5 çocuktan birinin alerjisi, 15’inden birinin de astımı var.

“Gereksiz Antibiyotik Tüketimi Rahatsızlığı Tetikliyor”

Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Genç Alerji Uzmanı Profesyonel. Dr. Hasan Yüksel, Üzgünüm ki bu çocuklarımızın çoğu halen astım ve alerjik hastalığa karşın her hangi bir tanı almadan yineleyen antibiyotik kullanımlarıyla karşımıza gelmektedir. Lüzumsuz antibiyotik kullanımları çok çok hijyene uyarı etme, çocuğun alerjik bir yatkınlığa sahip meydana gelmesine ragmen bir duyarlılık olmayacaksa da meydana gelmesine sokak açar.” dedi.

Bu hastalıkların kesinlikle 7 yaşına civarı iyileştirme edilmesi gerekmektedir.

“Hastalık Spontane Geçmiyor”

Yüksel, “Çocuk astımı 8 yaşında spontane geçer. Bu çok kocaman bir hata. Sesiz duruma geçer. ve ne süre 20’li 30’lu yaşlarına gelip baskı, etraf kirliliği ya da aksiyete benzeri riziko faktörüyle karşılaşınca belirtiler tekrar belirir ve tekrar çoğalış bu belirtiler geçmez.” dedi.

Ailede alerji ve astım varsa, hepten temkinli olunmalı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir