Çocukların Kabusu İshal Ne Türlü Önlenir?

Çocukların Kabusu İshal Ne Türlü Önlenir?

Yaz aylarında ishal sıklığının çocuklarda arttığını belirten Yıldızlı Itimat Hastanesi Genç Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğba Bayraktar Aydın, bunun en mühim sebebinin hijyene uyarı edilmeden tüketilen gıdalar ve içecekler meydana geldiğini ifade etti. Yazın çocuklarda en sık sık görülen rahatsızlık veya rahatsızlıkların ishal, haşere ısırıkları, düşmeler bilhassa deniz ve havuz mevsiminde kulak enfeksiyonları, idrar karayolu enfeksiyonları, güneş yanıkları ve üst solunum karayolu enfeksiyonları meydana geldiğini anımsadan Aydın, tatilin bitmesi ile bu hastalıkların oranlarında da düşüş meydana geldiğini altını çizdi.

Yenilen ve içilen gıdalarda ishale sebep olacak mikropların yer aldığı ve bu sebeple hijyenin çok mühim meydana geldiğini kaydeden Genç Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuğba Bayraktar Aydın, “Genelde yenilen veya içilen şeylerde ishale sebep olacak mikropların yer alması ve bilhassa hijyene uyarı edilmeden dışarıda tüketilen yemekler, meyve ve sebzelerin olması gerektiği kadar yıkanmaması, içme sularının olması gerektiği kadar temiz olmaması, göze sularının kullanılması, çocukların el hijyenine uyarı etmemesi ishalin en sık sebebi ve ishalde korkulan şey vücudun su ve tuz kaybetmesi ve bunun sonucu olarak dehidratasyon dediğimiz vakanın gerçekleşerek böbrek fonksiyonlarının bozulmasıdır”diye konuştu.

Aydın, ishal başladığında bol miktarda sıvı/akışkan alınmasına uyarı etmek gerektiğinin altını çizerek, bilhassa tuz kaybı da olduğundan mineral içerir içeceklerin tüketilmesi uyumlu yıl gruplarında önerildiğini ifade etti.

Küçük yaştaki çocuklarda yeteri kadar mineral ve tuz içerir hazırlıklı karışımlar doktor aracılığıyla öneri edilebileceğini belirten Aydın, “Bebeklerde ishal olduğunda sık besleme ve temiz olduğundan güvenilir olduğumuz su içirilmesi tavsiye edilir. Fakat kuvvetli ishal, istifra (istifra (kusma)), kanlı dışkılama, ateş, kuvvetli karın ağrısı veya ciltte müesseseye ağızda ve dudaklarda müesseseye, gözlerde çöküklük, çok halsizlik benzeri vaziyetlerde kesinlikle genç tek genç hekimi aracılığıyla değerlendirilmelidir”diye söyledi.

Aydın, yaz aylarında en sık sık görülen şikayetlerden en başında sinek, haşere ısırıkları ve arı sokmaları geldiğini belirten Aydın, “sinek ve haşere ısırıkları amaçlı bilhassa minik yaştaki bebeklerin yataklarında sineklik kullanılması ve alerjisi meydana gelen çocuklarda çok derecede kızarıklık, şişme kaşıntı meydana gelen vaziyetlerde doktorunuzun önereceği alerji ilaçları veya kremler kullanılması gerekir ” halinde söyledi.

Yeterli dezenfekte edilmemiş havuzların hastalığa davetiye çıkardığını belirten Aydın, “Özellikle yeteri kadar dezenfekte edilmemiş havuzlarda veya temiz olmayan denize girişten ardından ishal, kulak irini, kız çocuklarda ek olarak sık olmak üzere idrar karayolu enfeksiyonları havuzlarda ek olarak sık olmak üzere göz iltihaplanmaları yaz aylarında sık yaşanır”ifadelerini kullandı.

Kulak enfeksiyonlarından korunmak amaçlı de havuza veya denize giren çocukların kulak tıpası sıkması, girilen havuzun yeteri kadar bakımının yapıldığından güvenilir olunması ve bilhassa temiz olduğundan güvenilir sahilde denize girilmesi gerektiğini belirten Aydın, çocukta gözlerde akıntı, kızarıklık, yaşarma, kaşıntı olursa, göz enfeksiyonu, kulak ağrısında kulak irini, ağrılı idrar inşa etme, sızı, istifra (istifra (kusma)), ateş benzeri bulgularda idrar karayolu enfeksiyonu düşünerek doktorunuza başvurulmasının sıhhat tarafından nihai derece mühim meydana geldiğini ifade etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir