Çocukların Karabasan Görmesi ile ilgili yararlı bilgiler

Çocukların Karabasan Görmesi ile ilgili yararlı bilgiler

Çocukların kabuslarını önlemek öncelikle genç amaçlı emniyetli bir uyku ortamı oluşturmak, bir uyku rutini oluşturmak ve karabasan görmesine sebep meydana gelen gerekliliği ortadan kaldırmakla mümkündür.
Kabusları engellemenin en mühim karayolu öncelikle genç amaçlı keyifli ve emniyetli bir uyku ortamı oluşturmaktır. Bir çocuğun karabasan görmeden uyuması amaçlı öncelikle kendisini güvende hissetmesi ve huzurla uyuması gerekir. Karabasan gördüğünde, gece yarısı ağlayarak uyandığında anında yardımına koşacak sevdiklerinin yakınında meydana geldiğini bilmesi bu güven duygusunu çocuğa verir. Bu sebeple çocuğun odasının karabasan gördüğünde veya yardım istediğinde kadın babasına sesini duyurabilecek bir yerde olması ve kapısının her süre açık veya yarısı aralık bırakılması mühimdir. Üstelik kadın babanın yatak odası çocuğunun odasına uzaksa, bu vaziyette kesinlikle hanede bir telsiz kullanılmalıdır. Zira karabasan görüp, ağlayan bir çocuğun yanına hiç zaman kaybetmeden gitmek ve çocuğu yatıştırmak nihai derece mühimdir. Çocuğun korktuğunda sesini duyurabileceğini ve kadın babasından dayanak alacağını bilerek uyuması lazımdır. Şayet genç karanlıktan korkuyorsa, uyumasına engel olmayacak bir gece lambası odada olabilir. Ek olarak korktuğunda sarılabileceği bir güvenlik battaniyesi veya oyuncağı belirlenebilir ve bu objeyle uyuması sağlanabilir.
Diğer taraftan genç uykuya dalmadan öncelikle hangi yaşta olursa olsun bir uyku rutini oluşturmak gerekir. Uyumadan öncelikle çocuğun yanına gidip sarılmak, sıkı uykular dilemek, sıkı bir kitap okumak, güzel şeylerden belirtmek çocuğun keyifli bir uyku uyumasını olanağı sağlar.
Kabusların Nedenini Bilmek ve Ortadan Kaldırmak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir