Deneme Türü Nedir

Deneme Türü Nedir

Deneme tek yazın başka bir deyişle edebiyat türüdür. Biliyoruz ki birisi manzum öbür nesir olmak üzere başlıca 2 çeşit vardır yazın yaşamında. Tecrübe bu yazın türlerinden nesir başka bir deyişle düzyazı bölümüne aittir.
Tecrübe, Atilla Özkırımlı’nın literatüründe şu biçimde tanımlanmaktadır : “Herhangi tek konuda, düşüncelerin çoğunlukla şahsi tek fikir olarak yorumlandığı, kesinlikle yargılara varılmaktan çok okuyanın o konu üstünde fikrinin hedeflendiği tek düzyazı biçiminin adıdır.”
Tecrübe, uzunca uzun tanımı meydana gelmesine nazaran artık tam anlamıyla yeri saptama edilemeyen tek yazın türüdür. Edebiyatımızın anında hemen her dair yazılan, tam olarak tek uzunluk ya da kısalığı olmayan ve herkesin yazabileceği tek yazın türü meydana geldiği amaçlı çok kapsamlı tek sahası kapsamaktadır. Üstelik tecrübe bu sebeple başka bir deyişle kapsamlı kalifiye ve hudutları tam anlamıyla saptama edilemeyen tek içerik meydana geldiği amaçlı çoğu araştırmacı onu tek edebi çeşit olarak onay etmez.
Denemenin tek yazın türü olarak sayılmasını engelleyen ve öbür yazın türleriyle karıştırılmasını imkanı sunan nitelikleri vardır. Bu nitelikleri sayalım:
Deneme çok çok niteliğe sahiptir. Bu da onun hudutlarını çizmemizi engeller
Denemede, konunu her birşey olabilmesi onu tanımlamaması güçleştirir.
Kendi kendisiyle konuşuyor benzeri yazmak, onu sohbet türüne yaklaştırabilir.
Kişisel konular ya da şahsi konuların belli tek düşünceyle noktalanmaması onu yazın türü olarak görmemizi engeller.
Giriş – gelişim – netice bölümlerinin keyfi olması başka bir deyişle yazar inisiyatifinde olması tecrübeleri gruplandırmada sıkıntı yaratır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir