Dinazor Klonlama


Dinazor Klonlama

Klonlama, bir bir başkasının tıpatıp aynısı meydana gelen bir organizma yaratma işidir. Dinazor filmleri Hollywood’a geldiğinden beri pekçok birey dinazor benzeri tarih öncesinden kalma türleri DNA kalıntılarıyla klonlamanın olası olup olmadığını heyecan ediyor.
Bu fikirler, Bilim insanları bir koyunu klonlamayı başardığından beri nihai derece akılcı geliyor. Ama dinazor temalı parkları hakikaten uzak tutacak birden çok mühim mani var.
Ana sıkıntı, sıkı saklanmış bir dinazor DNA’sı bulmaktır. Ama bu gibi DNA’lar bulunamamıştır. Bilim adamları devasa bir kehribar yığını içerisinde tamamıyla savunmuş bir yumurta olabileceğine inanıyorlar. Tüm dinazor genini taşıyan bir hücre bulmak hemen hemen olanaksız olduğundan, Bilim insanları pekçok farklı kaynaktan toplu kalıntıları biraraya getiriyorlar. Bu, fakat dinazor türlerinden rastgele birinin tam döngüsünü tam olarak anladıktan ardından gerçekleştirilebilir.
Dinazorların klonlanması amaçlı bir anneye gereksinimleri var ki, soyları çoktan tükenmiş meydana geldiği amaçlı bu da bir zorluktur. Kuşlar direk dinazorlardan türediği amaçlı bir takım Bilim insanları devekuşlarını ve onların yumurtalarını bu hedefle kullanmayı düşünmekteler.
Bilim adamları, yumutanın kabuğu artık oluşmadan devekuşu yumurtasından nükleer DNA’yı elimine edip dinazor DNA’sı koyabilirler. Yumurtanın kabuğu, yumurta artık kuşun içindeyken şekillenecek ve ardından da kuş yumurtlayıp kuluçkaya yatacak. Benzer şeyi bir timsah yumurtasıyla uygulamak da olası. Dr Mary Schweitzer Montana’daki Rockies Müzesi’inde dinazor kemiklerindeki organik kalıntıları araştırıyor ve halen belirsiz meydana geldiği amaçlı dinazor DNA’sı mevzusunu reddediyor. Dinazor klonlamanın ihtimali, yalnızca dinazorların soyu tükenmemiş olsaydı kesinlikle olabilirdi.

—————-

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir