Diyabet hastaları ne sebeple insülin kaygısı yaşar?

Diyabet hastaları ne sebeple insülin kaygısı yaşar?

İnsülin rehabilitasyonuna ilk defa başlayacak 160 diyabet hastasının katılımıyla anket yoluyla yapılmış olan denetim nihayetinde, hasta olanların yüzde 63,1’inin insülini “hastalığın ciddiyetini gösterdiği” kaygısıyla kullanmaktan çekindiği meydana konuldu.

Araştırmada, katılımcıların yüzde 53,8’inin tedavi sürecinde kan şekerini daha sık sık ölçmesi gerektiğini düşündüğü amaçlı insülin kullanımından kaçındığı, yüzde 51,3’ünün diyetine daha çok engelleme getirileceği kaygısıyla insülin kullanmak istemediği, yüzde 43,1’inin insülinin kan şekeri düşüklüğüne ne sebeple olacağı kaygısı taşıdığı, yüzde 10’unun zoka korkusu sebebiyle insülin kullanmak istemediği açıklandı.

“Hastaların insüline karşın çekinceleri oluyor”

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Profesyonel. Dr. İbrahim Şahin, insüline başlaması gerekli olan hasta olanların ne sebeple endişeli meydana geldiğini ve bu rehabilitasyona neden dikkatli yaklaştıklarını kesinleştirmek amaçlı iş yürüttüklerini ifade ederek, “Bu çalışmaya başlarken en kocaman

düşüncemiz, hastalar, insülin enjeksiyon, zoka meydana geldiği amaçlı, bundan kaynaklanıyor diye düşünmüştük ama iş sonuçlandığında gördük ki zoka korkusu yalnızca 10 hastadan birinde görülen, çok daha gerilerde tek korku” diye konuştu.

Diyabetin dönemin hastalıklarından biri olduğuna dikkati çeken Şahin, hem Türkiye’de aynı zamanda yeryüzünde diyabetin sık sık görüldüğünü ifade etti. Bunun en mühim sebeplerinin en başında berbat beslenme, hayat tarzının değişmesi, hareketsiz kalma ve şişmanlama meydana geldiğini belirten Şahin, bu sebeplerle bilhassa Tip 2 olarak malum diyabetin arttığına işaret etti.

Tip 2 diyabetin, tek an önce insüline gereksinim olmasa dahi zaman içerisinde ilerleyebildiğini ve hasta olanların insülin kullanmasını gerektirdiğini ifade eden Şahin, bu aşamada hastaları insülin rehabilitasyonuna ikna ediyor doktorlar olarak zorlandıklarını belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir