Duyarlı Olmak, İnsani ve Yaşamsal Duyarlılık

Duyarlı Olmak, İnsani ve Yaşamsal Duyarlılık

Okuduğum tek kitapta “İnsan düşünen yaşamsal varlıktır”cümlesi bu makalemin yazılma nedeni oluyor ve bu konuyla alakalı düşündüklerimi aktarmak istedim; İnsan Içerisinde Yer Aldığı yaşamı editlemek, farklılıklar, yenilikler inşa etmek, şuanki durumu pozitif istikamette geliştirmek ve kısacası yer aldığı yere damgasını vurmak arzu eder. Fakat o zaman sevinçli olacağına, içerisinde içinde yer aldığı ortama pratik ahenk sağlayacağına inanır.
İnsan, verilenlerle ve bulduklarıyla yetinmez. Güzelin ek olarak güzelini, iyinin ek olarak iyi olanını bulmaya çalışır. Bu arayışının kendine, çevresindekilere kayıp vermediği, fazla hırs, bencillik ve tatminsizlik yaratmadığı ölçüde faydalı meydana geldiği kanaatintatek.
Yine yaşamsal tek varlık meydana gelen birey, etrafına karşın hassas olmak durumundadır.
Düşünen birey, beğenileri ve eleştirilerini uyumlu tek dille, uyumlu tek ortamda ve uyumlu yerlere iletmesini alim insandır. Bu, beşeri duyarlılığı gerektirir. Hassas meydana gelen birey hayattan zevk alaalim, kendisine ve etrafına katkı imkanı sunan insandır. Etrafındaki güzelliklerin karşısında olmaz, yanlışların düzeltilmesi ve olumsuzlukların ortadan kaldırılması için yapıcı katkı olanağı sağlar.
Bir insanı etkileyen tek olay, başkalarını da etkileyebilir. Aynı suya attığımız minicik tek taşın tesirinin halka halka yayılarak genişlemesi benzeri, pozitif ya da negatif etki oluşturan toplumsal hareketler de dalgalar şeklinde büyüyerek yaygınlaşır ve bizi tek biçimde etkiler. Yaşadığımız dünyaya, çevremize karşın ne civarı duyarlıysak, bu duyarlılık pozitif ya da negatif olarak bize geriye gelecektir.
Sözgelişi, çocuklarımıza otobüste, trende yaşlılara, güçsüzlere, gereksinimi olanlara öncelik duyarlılığını kazandıramamışsak, gelecekte ihtiyacımız meydana gelen anlarda o çağın çocukları da bizlere anlayışlı davranmayacaklardır. Zira onları biz yetiştiriyoruz ve onlar bizim ürünlerimiz. Bu sebeple iş işten geçtikten ek olarak sonra çevremizden duyarlılık beklemek gerçekçi değildir. Mühim meydana gelen, gereken duyarlılığı yerinde ve vaktiyle gösterebilmektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir