Eda Özülkü

Eda Özülkü

Eda Özülkü (d. 2 Haziran 1966, Gölcük), Türk pop müzik sanatçısı ve müzisyen.Aslen Mersinlidir. Ordu baba ve öğretmen annenin 2. çocuğudur. İlk ve ortada okul yıllarını İzmit’te geçirdi. Liseyi İstanbul’da bitirdi ve Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü’nden mezun oluyor. Benzer üniversitede şan kursu üst kısmına dik lisans inşa etti.

Daha ardından Işık Lisesi’nde ve mezun meydana geldiği üniversitede öğretim görevlisi olarak çalıştı. Öğretmenliğinin yakınında müzik çalışmalarına eşi Yazı Özülkü ile beraber aynı ritimde devam etti. Eşinin bestelediği birçok şarkının sözlerini yazdı. Bunların arasından öne çıkan; Sözler yetmez, Seninle Olmak Var Ya, Eğlen Güzelim, Oyalama Beni, Kuşlar, Alladı Pulladı, Doğum Bugünü, Parolayı Söyle, Yürü Ya Kulum, Yaralım şarkılarıydı. Eşiyle beraber yaptığı şarkıların demolarında solist olarak bulunan Eda Özülkü, müzik yapımcılarından iştirak eden albüm önerilerini uzunca bir zaman reddetti. Ne var ki eşinin de ısrarları ile, aldığı klasik batı müziği eğitimini pop müzikte kullanmaya hüküm verdi.

1993 senesinde albüm çalışmalarına başlamasıyla beraber öğretim görevinden ayrıldı. Bu iş neticesi Parolayı Söyle isimli önce albümü meydana çıktı. Bu çok beğenilen albümün sonrasında sırasıyla Dalgacı (1994), Uçurdum Da Uçurdum (1995), Al Beni (1997) ve İnce Sızım (2003) isimli 4 solo albüm ve eşiyle beraber Bu Şekilde Aşk Olmaz (1999) isimli bir albüm ek olarak yayınladı. 2004 senesinde Masalcılar grubuyla beraber çocuklara masallar ifade eden Masalcılar-1 isimli projede bulundu.Şu anda Bilfen Çamlıca ilköğretim okullarında müzik öğretmenliği yapmaktadır.
gaziantep escort

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir