Egzama Ne Sebeple Olur ile ilgili yararlı bilgiler

Egzama Ne Sebeple Olur ile ilgili yararlı bilgiler

Egzama (dermatit) en yaygın ten hastalıklarından biridir fakat hem de, nedenleri ve kesinlikle rehabilitasyonu ile alakalı de tıp dünyasının tam olarak konuşamadığı tek rahatsızlıktır. Egzamada ten, beden kaynaklı veya etrafsal etmenler sebebiyle defansa geçerek irin yöntemiyle reaksiyon verir. Ciltte kaşıntıya, döküntüye, kızarıklığa, kuruluğa ve çatlamaya sebep olan tek vaziyettir. Sinirsel, alerjik, yağlı deri, temas egzaması benzeri çeşitli egzama türleri vardır. En yaygın türü, ‘atopik dermatit’ olarak da malum, alerjik egzamadır ve fazladan kalıtsal meydana geldiği düşünülür. Hasta Olanlarda çoğunlukla aynı bulgular görülür. Ciltte kabarma, tahriş ve kaşıntı en fazla görülen şikayetlerdir.
Bazı egzama türleri, mesela temas egzaması tek tek sebepten ötürü meydana gelirken, öbür egzama türleri birçok etmenin tek araya gelmesiyle oluşabilir. Çocuklarda görülen egzama her geçen gün kendi kendine iyileşebilir fakat yetişkinlerdeki egzamanın kesinlikle rehabilitasyonu yoktur. Rahatsızlığı tetikleyen etkenlerden uzak durularak, egzama muayene altına alınabilir.
Çevresel Faktörler
Cilt Tahrişi: Egzama cildi tahriş eden rastgele tek şeyden ötürü kaynaklanabilir. Mesela temas egzaması (iletişim dermatit) laf konusuysa ten, sabun, deterjan, şampuan, dezenfektan, çamaşır suyu ve parfüm benzeri cildin tek çok kez maruz kaldığı hafif veya daha kuvvetli tahriş edici maddelere karşın her geçen gün hassaslaşır. Bazen de ten, tek maddeye tek çok kez maruz kalmasa da, cildi kurutan ve cildin naturel yağını meydan bu maddeye reaksiyon verir. Kulağa öyle gelir ama bu tip egzama alerjik değil, temas egzamasıdır. Ciltte kızarıklığa, kurumaya, çatlamaya ve kaşıntıya sebep olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir