Elektrikli Ütü ile ilgili faydalı bilgiler


Elektrikli Ütü ile ilgili faydalı bilgiler

İnsanlar giysilerindeki kırışıklıkları giderebilmek amaçlı uzunca uğraşlar vermişlerdir. Bu uğraşılar nihayetinde farklı yollar bulmuşlardır.Başlarda odun, cam,mermer benzeri aletler kullanıldı. Taşların ısıtılıp elbiselerin üstünde gezdirilmesi ile ütünün temelleri atılmaya başladı. Tarihte ilk defa sapı meydana gelen bir demir parça ile ütüleme işleminin inşa edilmesi 17. asırda gerçekleşmiştir. Ocaklarda ısıtılarak kullanılan ütüler her geçen gün kor ve kömür ile ısıtılan içi oyuk ütülerle yerdeğiştirdi. 19. asırda ise ocakta ya da sobaların ısıtıcı olarak kullanılması standart duruma geldi.
Henry W. Seely (AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI) ilk defa ütünün zemin bölümünü ısıtmak amaçlı cereyan kullandı ve 1882 de elektrikli ütüyü buluş etmiş oldu.Ütü 2 karbon tabaka içinde olan cereyan arkı yardımıyla ısıtılıyordu.
1883 senesinde ütüyü kablosuz duruma getirip daha emniyetli bir duruma getirdi. Iş sistemi günümüzdeki sistemle çok benzerdi. kablonun prize takılması ve ısıtılması gerekmektedir, daha daha sonra prizden çıkarılıp rahatça kullanılabiliyordu. Bütün bunlara karşın, ütü çok pahalı ve dayanıksız bir aletti. Elektriğin yepyeni yeni yaygınlaşması ve satışların düşüklüğü nedeni ile ticari bir muvaffakiyet elde edemedi.Ütüler süre içerisinde gelişti. 1926 senesinde Eldez adlı bir kuru silme firması buharlı ütüyü geliştirdi. Ancak geçmişteki başarısızlık bunada yansıdı. İnsanlar artık bunu kullanamaya hazırlıklı değillerdi.. Bu yüzden bir muvaffakiyet elde edilemedi.
O günlerde beri ütüler çok gelişti. Son Zamanlarda kullanılan ütülerin çok kocaman bir bölümü buharlıdır. Imalatının ilk yapıldığı senelerde birçok alaka görmesede hakikaten çok faydalı bir nitelik meydana geldiği anlaşıldı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir