Enfeksiyon, yürüme bozukluğuna yol açabilir

Enfeksiyon, yürüme bozukluğuna yol açabilir

Enfeksiyonlara karşın her süre temkinli olunması ve rehabilitasyonun kesinlikle tamamlanması gerektiğine dair Kalender, şu biçimde devam etti:

“Özellikle 3-6 yıl arası çocuklarda geçirilmiş üst solunum karayolu enfeksiyonları sonrası sık sık kalça eklemlerinde sıvı/akışkan artışına ilişkili yürüyememe ve ağrıyla karşılaşılabilir. Bu vaziyet, aileler aracılığıyla ‘Çocuğum, akşam normal olarak uyudu fakat erken kalktığında ayağının üst kısmına basamıyordu’ halinde anlam edilir. İstirahat ve ağrı kesici ile aşağı yukarı üç gün içerisinde iyileşebilen bu vaziyet, eklem enfeksiyonundan ayırt edilmeli”

Kalender, doğduğunda çocukların bacak yapılarının parantez biçiminde meydana geldiğini fakat bunun mevzubahis aşama amaçlı normal onay edildiğini ifade ederek sözlerini şunları söyledi:

“Normalde bir bebek doğduğunda dizleri parantez şeklindedir. Bebek aşağı yukarı 18 ayına geldiğinde dizleri düzelir, ardından da 4-7 yaşlarında bütün sıhhatli insanlarda meydana geldiği benzeri şekle girer. Bu çağlarda görülebilen hormonal bozukluklar ve bilhassa D vitamini yetmezliği bacaklarda şekil bozukluğuna sebep olabilir.

Çocuklarda göreceli olarak sık görülebilen bir öbür yürüme bozukluğu sebebi de içe basmadır. İçe dokunmak çok sayıda vaziyetten kaynaklanabilir. Bir ayağın gelişimi 10-12 yaşına civarı sürdürür. Bu yaşa civarı ayak zemininde normalde şuanki meydana gelen yağ dokusu ayağa ‘düz taban’ imajı verebilir.”

“Altı yaşından öncesinde düz taban tanısı konulmaz”

Zayıf meydana gelen ayak adaleleri ve bağlarıyla ayak zemininde düşüklüğün düz taban imajı oluşturabildiğine dikkati çeken Kalender, çoğunlukla 6 yaşından öncesinde düz taban tanısı konulmadığını altını çizdi.

“Toplumun tahmini dörtte birinde düz tabanlık görülmektedir” diyen Kalender, bunun esnek ve katı olmak üzere 2 biçimde meydana geldiğini açıkladı. Kalender, şu biçimde konuştu:

“Bilinmesi gerekli olan, esnek düz tabanlığın ek olarak sık görüldüğü ve anında hemen hiç iyileştirme edilmesine gerek olmadığıdır fakat bebek, ayak parmaklarının üstünde kalktığında ayağın iç tarafında kavis oluşmuyor ise ya da bebek yürüdüğünde ayaklarında ağrı olduğundan yakınıyor ise ortopedi hekimine başvurulmalı. İçe dokunmak nedenlerinden biri de uyluk kemiğinin üst bölümünün gereğinden fazla öne dönük olmasıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir