Fazla E Vitamini Zararlı

Fazla E Vitamini Zararlı

Japonya’daki Keio Üniversitesi’nden bilim insanlarının fareler üstünde yaptığı araştırma, pek E vitamini desteği alan hayvanların kemik yoğunluğunun, destek almayanlardan ek olarak az meydana geldiğini gösterdi.

“Nature Medicine” mecmuasında yayımlanan araştırmada, sonuçların insanlara uyarlanması şeklinde, bunun pek E vitamini takviyesinin kemik kırılmaları rizikonunu artırabileceği manasına geldiği vurgulandı.

Uzmanlar, E vitamininin kemik eriten osteoklast hücresinin oluşumunu artırabileceğine, bu vaziyette vücudun ürettiğinden çok kemik hücresi kaybedebileceğine dikkati çekti.

Daha öncesinde yapılan tetkiklerde, Japon bilim insanlarının vardığı neticenin aksi yönündeydi.

Fransız “Le Figaro” gazetesinin web sitesinde bulunan konuya ilişkili olarak yazıda, E vitaminiyle alakalı araştırmaların A, C ya da D vitaminine ilişkili olarak araştırmalardan ek olarak az meydana geldiği, buna bağlı olarak Japon bilim insanlarının neticelerinin yabancı araştırmalarla da desteklenmesi gerektiği belirtildi.

Yazıda, E vitaminin bitkisel yağlar, zeytinyağı, baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler, yumurta sarısı, ceviz, badem benzeri besinlerde yer aldığı, yetişkinlerin gündelik E vitamini ihtiyacının 12 mg meydana geldiği (C vitamini gereksinimi gün içerisinde 110 mg), balanslı beslenilirse gerekli olan dozun rahatlıkla karşılanabileceği anlam edildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir