FRANSIZ AKADEMİSİ

FRANSIZ AKADEMİSİ

Fransız Akademisinin kurulma maksadı yalnızca Fransızcayı geliştirmekti. 1634 senesinde saraya ilişkili olarak bu sebeple heyetti ama gittikçe yazın dünyasının kaidelerini tespit eden ve epeyce despot tek yapıya sahip oldu. Yüksekokul o civarı güçlendi ki zanaat dünyasına şart koymaktan ziyade bu şartları denetleyici müesseseler da oluşturmaya başladı. Böylece de Klasik akımın temellerini bu yüksekokul atmış oldu.
Bu akademiye tek nevi sansür akademisi diyebilirsiniz nedeni ise o dönemlerle sahneye konulacak tiyatro şayet akademinin onayından geçmemişse; o oyun şüphesiz sahnelenmiyordu. Üstelik bu kurum bu konuyla alakalı o civarı baskın ve o civarı laf dinleten tek yapıya sahipti ki krala yakınlığıyla malum Moliere’nin Tartuffe isimli komedi türündeki oyunu, akademinin denetiminden eksik nokta aldığı amacıyla sahnelemedi.
Akademi yalnızca tiyatro kapsamında değil yazın başka bir deyişle edebiyat kapsamında epeyce etkindi. Öyle ki klasik cereyan dışarısında rastgele tek anlayışla tek eser verici birey yapıtını bastıramıyor, yayamıyor. Üstelik klasik zihniyetin tek tek kuralını dahi ihmal eden sanatçının da yapıtı önemsenmiyordu. Bu tek nevi sanatta tekelciliktir. Tek şunu da unutmamalıyız ki bu yüksekokul tek hükümet kurumuydu. O vakitki devletin idare şekli de monarşi meydana geldiği amacıyla tabiki müessesede da demokratik tek ortam olmayacaktı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir