“Gen Testi” ile Hayat Hesaplanamayacak


“Gen Testi” ile Hayat Hesaplanamayacak

”Gen testi” ile bireyin 100 yaşına civarı yaşayıp yaşamayacağının belirlenebileceğini argüman eden soruşturmanın yanlış meydana geldiği meydana çıktı.

Boston Üniversitesi’nden bilimadamları, 150 gen değişimi gözönüne alınarak geliştirilen PC programı ile, bireyin 100 yaşına civarı yaşayıp yaşayamayacağını öngören araştırmalarından tek sene ardından ”çark etti”.

Araştırmaya imzasını atan Paola Sebastiani ve Thomas Perls, ”gen arama stratejilerinde teknik yanlış yaptıklarını” kabul buyurdu.

Araştırmayı geçen sene yayımlayan Science mecmuası ise, yepyeni makalenin dergide koltuk almayacağını açıkladı.

Science, araştırmacıların yersiz tek davranışta var olmadığını belirtirken, makalenin yayımlanmamasına, Sebastiani ve Perls’ün yepyeni verilerinin Science benzeri tek mecmua amaçlı yayımlanmaya ölçüt bulunmamasını gösterdi.

Sebastiani ve Perls, 90 yaşın üstünde ve altında meydana gelen 2 binden pek bireyin gen haritasını incelemiş, bu bireylerin tahmini 70 geninde 150 değişiklik saptama ettiklerini belirtmişti.

150 gen değişimi gözönüne alınarak geliştirilen PC programı ile, bireyin 100 yaşına civarı yaşayıp yaşayamayacağının hesaplanabileceğini argüman eden bilim insanlarının testinin güvenilirliği yüzde 77’ydi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir