Gereğinden az su tüketmenin zararları


Gereğinden az su tüketmenin zararları

İnsan hayatında oksijenden ardından iştirak eden en mühim öğe sudur zira hayat suda başlar. “Anne karnındaki yaşamsal sıvı”olarak nitelenen amniyon sıvısının yüzde 97 ila 99’u su ve mineral tuzlardan oluşur. Bu yüzden su, birey hayatında önce andan bu yana vazgeçilmezdir. Peki, su içmenin yararları nelerdir, gereğinden az su içmek nelere sokak açar ve sıhhatli suya erişmek ne sebeple önemlidir?

Su, birey hayatında oksijenden ardından iştirak eden en mühim unsurdur zira hayat suda başlar. Dokuz ay süresince bebeğin içinde yer aldığı ve bebeğin savunmasını imkanı sunan amniyon sıvısının yüzde 97 ila 99’u su ve mineral tuzlardan oluşur. Bu yüzden su, birey hayatında önce andan bu yana vazgeçilmezdir.

Vücudumuzdaki tüm sistemler, organlar ve hücreler fonksiyonlarını gerçekleştirebilmek amaçlı suya gereksinim duyar. Bedenimiz amaçlı gün içerisinde en az 2 litre su içmenin yararları sayısızdır. Bunun Için karşın, bedende meydana iştirak eden yüzde 20’lik tek su kaybı insanı ölüme civarı götürebilirken, yaşamda kalmak amaçlı oksijenden sonraki en mühim öğe meydana iştirak eden suyun eksik tüketilmesi, yaşamımızı tehlikeye atacak önemli sıhhat meselelerine davetiye çıkarır. Peki, su içmenin yararları nelerdir, gereğinden az su içmek nelere sokak açar ve sıhhatli suya erişmek ne sebeple önemlidir? 22 Mart Hayat Su Bugünü alanında, Waternet Sıhhatli Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy bu sualleri cevaplıyor:

Su içmenin yararları nelerdir?
Yaşam içeceğimiz meydana iştirak eden su, besinlerin sindirimine, emilimine ve hücrelere taşınmasına, hücrelerin, dokuların uzuv ve sistemlerin itinalı çalışmasına, bedendeki zarar veren maddelerin dışarı atılmasına, sindirim sisteminin düzgün tek biçimde fonksiyonlarını mahaline getirmesine, beden ısısının denetlenmesine, eklemlerin kayganlığının sağlanmasına ve farklı biyokimyasal olayların gerçekleşmesine destekçi olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir