Grip Aşısının Tam Zamanı

Grip Aşısının Tam Zamanı

Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Azasi Profesyonel. Dr. İlyas Dökmetaş, grip aşısının her sene inşa edilmesi gerektiğini ifade etti.

Grip aşısının uygun fiyat kayıpları da engellediğini ifade eden Dökmetaş, ”Çok cüzi tek ücrete tek doz aşı yaptırabiliyorsunuz. Şayet bu aşıyı yaptırmazsanız o rahatsızlık kişide bazen 10-20 bin liraya eşya meydana gelen tek iyileştirme yüküne sokak açıyor” diye konuştu.

Dökmetaş, ”Özellikle riziko gruplarında yer meydanlara kesinlikle grip aşısı yaptırmalarını öneriyoruz. 65 yaşın üzerindekiler, kronik rahatsızlığı bulunanlar, diyabet, böbrek, kalp ve akciğer rahatsızlığı olanlar kesinlikle aşı yaptırmalı. İsteyen herkese de grip aşısı yapılabilir” diye sohbet etti.

Profesyonel. Dr. Dökmetaş, riziko grubundakilere bedava aşı yapıldığını ifade ederek, şu şekilde aynı ritimde devam etti:

”Tam aşı olma mevsimi. Zira aşıdan 10-15 gün ardından koruyuculuk başlıyor. Fakat birey aralık ayı içinde aşı yaptırmak isterse ‘aşı olamaz’ diye tek birşey yok. O güne civarı tek salgın olmamışsa, birey sonraki salgınlardan kendini koruyabilir. Aşı olanlarda gribe karşın savunma oranı yüzde 90’lara civarı çıkabiliyor. Grip aşısının 6 ay civarı koruyuculuğu var. Bu aylarda yapılmış olan aşı nisan, mayısa civarı koruyor.”

Her aşıda meydana geldiği benzeri grip aşısının akabinde da bedende hafif ateş, kırgınlık olabileceğini söyleyen Dökmetaş, aşının bunun dışarısında malum tek hemen yan tesiri olmadığını belirtti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir