Gripten korunmak amaçlı eller sık yıkanmalı

Gripten korunmak amaçlı eller sık yıkanmalı

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Profesyonel. Dr. Dilara İnan, H1N1 virüsüne karşın alınması gerekli olan tedbirlere dikkati çekerek “Özellikle toplanmış transfer araçlarına binip indikten, kapı kolu benzeri partner kullanılan telefonlar benzeri bunlara temastan ardından kesinlikle eller bol sabun ve suyla iyice yıkanmalı” diye konuştu.

İnan, hastanede tertip ettiği basın toplantısında, H1N1’in 2009’dan itibaren mevsimsel virüs olarak görüldüğünü ifade etti.

Tüm griplerin tahmini yüzde 70’inin sebebinin mevzubahis virüs meydana geldiğini vurgulayan İnan, bilhassa korunmada aşının ehemmiyetine değindi.

İnan, kronik kalp, akciğer, şeker rahatsızlığı olanlar, ihtiyarlar, çocuklar ve gebelerin kesinlikle aşıyla korunması gerektiğini ifade etti.

Gribe karşın ellerin bol su ve sabunla sık yıkanması gereğine dair İnan, “Özellikle toplanmış transfer araçlarına binip indikten ardından. Kapı kolu benzeri partner kullanılan telefonlar benzeri bunlara temastan ardından kesinlikle ellerin bol sabun ve suyla iyice yıkanması gerekmektedir. Yeniden de aşı en mühim savunma karayolu. Ocakta ayı içinde grip olayları pik inşa ediyor ancak bu aşama dahil olmak üzere aşılanmaya aynı ritimde devam edilebilir. Yeteri Kadar sıvı/akışkan alınması, sıkı beslenilmesi de yeniden gribe karşın koruma amaçlı önlemler içinde yer alıyor” diye sohbet etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir